Architektura Bydgoszczy
Architektura Bydgoszczy
Bydgoszcz ma wiele do zaoferowania turystom, którzy doceniają piękno architektury zarówno tej dawnej jak i nowoczesnej. Bydgoskie zabytkowe spichrze nad Brdą są odwiecznym symbolem tego miasta. Znajdują się w większości na nabrzeżach rzeki Brdy i Młynówki, a kilka z nich zachowało się w głębi miasta. Nie da się nie zauważyć, że nowo powstałe inwestycje są dosyć często wynikiem inspiracji tej historycznej okolicy.
Nowoczesna architektura Bydgoszczy
- Nordic Haeven, Nizio Design International, 2017
Nowoczesny budynek nad Brdą, który przykuwa uwagę wielu osób to 55 metrowy apartamentowiec zaprojektowany przez pracownię projektową Nizio Design International. Liczy sobie 16 kondygnacji i wyróżnia się nowoczesną formą z dużą ilością szkła, tarasów i zielonych ogrodów. Z apartamentów roztacza się widok na Bydgoszcz, Brdę, Operę Nova i Wyspę Młyńską.
Budynek Nordic Haeven oddany do użytku w 2017 roku powstał na terenie w kształcie trapezu nad samą Brdą przy ulicy Artura Grottgera 4 i wyróżnia się kaskadowo-tarasową formą z widocznym podziałem na część biurowo-usługową i mieszkalną.
- River Tower, Archhouse, 2020
Apartamentowiec River Tower to najwyższy budynek mieszkalny jaki powstał w województwie kujawsko-pomorskim i składa się z dwóch wież o wysokości 65 m i liczy sobie 20 kondygnacji. Na parterze od strony Brdy ma znaleźć się restauracja oraz marina przy której mieszkańcy budynku będą mogli przycumować swoją łódź.
Budynek został zaprojektowany przez biuro architektoniczne Archhouse, a sama budowa zakończyła się częściowo w 2020 roku. Apartamentowiec mieści się przy ulicy Toruńskiej 57B nieopodal budynku Krytego Lodowiska Torbyd oraz Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka.
- Pływający dom na wodzie, DFD.Studio, 2015
Pływający dom powstał z myślą o apartamencie dla turystów, który można wynająć na booking.com. Oprócz tego, że ten nowoczesny apartament jest ciekawy architektonicznie, ma również inną przewagę - znajduje się w samym centrum Wyspy Młyńskiej i jest oddalony zaledwie 200m od centrum konferencyjnego Opera Nova, 300m od ratusza i 900m od Starego Miasta. Z okien rozpościera się widok na fale Brdy oraz całą Wyspę Młyńską, natomiast na dachu znajduje się taras widokowy. Co ciekawe, dom można odcumować i popłynąć w dowolne miejsce.
Ciekawe są również wnętrza tego obiektu. Powierzchnia całego domu ma około 80 m2 i charakter studia. Składa się z części dziennej połączonej z jadalnią, kuchnią oraz oddzielnego salonu, który pełni również funkcję pokoju kąpielowego z jacuzzi. Aranżacja wnętrz części dziennej mieszkania przewiduje możliwość wydzielenia niewielkiej sypialni poprzez opuszczenie rolet. Pod względem użytkowym nie różni się od typowego domu, z tą różnicą, że w każdym momencie można go odpiąć i odpłynąć w dowolne miejsce. Wnętrza są konsekwentnie zaprojektowane przez architekta wnętrz uwzględniając proste, nowoczesne kształty o łukowo ściętych narożnikach.
Współczesna architektura Bydgoszczy
- Bydgoska marina, projekt APA Rokiccy, 2012
Na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej mieści się dosyć ciekawy architektonicznie obiekt sportowo turystyczny wraz z hotelem - marina. Powstała ona w ramach rewitalizacji Wyspy Młyńskiej polegającej na budowie przystani jachtowej z bazą noclegową wraz z niezbędną infrastrukturą przy ul. Tamka 2.
Bryła architektoniczna Przystani bydgoskiej stała się jedną z ikon architektury Bydgoszczy. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień, w tym miano Bryły Roku 2012 oraz Architektoniczną Nagrodę „Polityki”.
Marinę zaprojektowało biuro APA Rokiccy. Katarzyna Wojciechowska-Rokicka i Tomasz Rokicki wygrali w 2008 roku konkurs architektoniczny na budowę na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej mariny – obiektu, który miał łączyć ze sobą funkcję rekreacyjną, żeglarską, noclegową i konferencyjną. Budynek oddany w 2012 roku okazał się ogromnym sukcesem i m.in. dzięki temu obiektowi oraz rewitalizacji całej Wyspy Młyńskiej, Bydgoszcz otrzymała nagrodę The World Leisure International Innovation Prize 2012 - Światowej Organizacji ds. Wypoczynku.
Nowa marina powstała w miejscu starych, zdegradowanych obiektów należących do klubu sportowego Zawiszy, który to właśnie zarządza nowym obiektem.
- Siedziba mBanku, projekt Włodzimierz Mucha i Andrzej Bulanda, 1996
Nowoczesny budynek mBanku stylizowany na spichrze, nazywany zresztą „nowymi spichrzami” czy „szklanymi spichrzami”, to pierwsza ikona polskiej architektury, która powstała po roku 1989. Oba budynki mieszczą się na południowym wybrzeżu Brdy, przy ul. Grodzkiej19-21.
Budynki powstały w latach 1995-1998 według projektu dwóch architektów z Warszawy Włodzimierza Muchy i Andrzeja Bulandy, którzy wygrali konkurs inwestorski na siedzibę BRE Banku w 1995 roku.
Budynek jest z jedną z ikon architektury w Bydgoszczy, i zdobył szereg nagród i wyróżnień w tym w 2000 r. Nagrodę SARP, w 2000 r. dostał miano „Najlepszy budynek użyteczności publicznej w Polsce 1989-1999” w konkursie ŻYCIE W ARCHITEKTURZE, w 2000 r. otrzymał Nagrodę I stopnia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury i budownictwa, w 2001 r. Nominacja do nagrody Unii Europejskiej dla architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe, w 2006 r. jako jeden z 20 obiektów prezentowanych na wystawie „POLSKA. IKONY ARCHITEKTURY”.
- Opera Nova, projekt Józefa Chmiela, 2006
Opera Nova w Bydgoszczy jest jedną z najnowocześniejszych oper w Polsce. Wystawiane są w niej opery, balety, operetki, musicale, koncerty i inne widowiska.
Budynek Opery Nova ma charakter modernistyczny i z uwagi na swoją wielkość oraz położenie, wyróżnia się wśród architektury Bydgoszczy. Gmach usytuowany jest w malowniczym zakolu Brdy, wśród licznych tras spacerowych, przy jednej z ważniejszych ulic Bydgoszczy - Focha 5. W pobliżu znajduje się Wyspa Młyńska, Stary Rynek oraz kładki prowadzące do Wenecji Bydgoskiej.
Oficjalne oddanie budynku nastąpiło w 2006 roku, podczas 50-lecia istnienia Opery Bydgoskiej. Budowę rozpoczęto w 1960 roku na podstawie konkursowego projektu Józefa Chmiela, który początkowo zakładał cztery kręgi.
Opera Nova to imponujący obiekt składający się z 3 kręgów, które mają różne funkcje. Krąg pierwszy to duża sala widowiskowa i sala kameralna, drugi to garderoby, sale prób oraz magazyny, natomiast w kręgu trzecim znajduje się restauracja i Centrum Kongresowe Opery Nova. Gmach liczy 6 pięter i jest pięknie oświetlony nocą.
Ciekawostką może być fakt, że Opera posiada największą w Polsce windę do przewożenia dekoracji i elementów scenografii. Kabina ma wymiary 1,9 m x 10 m x 3 m wysokości i transportuje dekoracje z podziemnych magazynów wprost na poziom sceny. Kabina ma udźwig 2 ton. Zainteresowanie wzbudza platforma do podnoszenia samochodów o udźwigu 13,5 ton widoczna z ulicy Focha, która pozwala transportować scenografię na wysokość 5 m, bezpośrednio na poziom tzw. kieszeni scenicznej.
Otoczenie Opery Nova obejmuje taras widokowy połączony z oddanym do użytku w 2010 roku bulwarem oraz kładką łączącą go z Wyspą Młyńską. U stóp Opery Nova mieści się letni amfiteatr z widownią na 200 osób.
Przed gmachem opery w 2013 stanęła figura „Łuczniczka Nova”.
Dawna architektura Bydgoszczy
Oprócz zabytkowych spichrzy Bydgoszcz może pochwalić się kilkoma innymi ciekawymi architektonicznie budynkami, m.in. Wieżą ciśnień, Pocztą Główną czy kamienicami usytuowanymi przy ul. Gdańskiej czy Cieszkowskiego.
- Wieża ciśnień
Niewątpliwą perełką architektury Bydgoszczy jest Wieża Ciśnień, która jest położona na Wzgórzu gen. Henryka Dąbrowskiego. Bryła tego budynku zachwyca nie tylko swoją elewacją, ale również tym co kryje w środku. Jako zabytek jest częścią Muzeum Wodociągów i przy okazji ciekawą atrakcją turystyczną z tarasem widokowym na centrum Bydgoszczy.
- Poczta Główna
Poczta Główna w Bydgoszczy to zespół wspaniałych od wewnątrz jak i zewnątrz budynków pocztowych, mieszczących główny urząd Poczty Polskiej w Bydgoszczy. Gmach mieści się w samym centrum miasta nad rzeką Brda. Graniczy z ulicą Jagiellońską, Pocztową, Stary Port ora F.K. Druckiego-Lubeckiego.
Gmach Poczty Głównej to tak naprawdę dawny budynek Poczty Królewskiej z I połowy XXVIII wieku z 4 budynkami starszymi i młodszymi. Jest widoczny z przeciwległego brzegu rzeki Brda patrząc od strony portu i Pałacyku Lloyda. Pocztę można podziwiać ze statków wycieczkowych pływających po rzece jak również jest dobrze widoczny od strony ulicy Jagiellońskiej.
Projekt i rysunki budynku Poczty powstawały od roku 1879, i były one dziełem wielu autorów, m.in. rządowego mistrza budowlanego Boettgera. Pod względem formy, budynki powstały w pruskim stylu narodowym (styl północnoniemieckiego gotyku niemieckiego).
- Kamienice na ulicy Gdańskiej, Cieszkowskiego
Amatorzy zabytkowych kamienic nie będą zawiedzeni zwiedzając Bydgoszcz, zwłaszcza ulic zlokalizowanych w centrum miasta. Najpiękniejsze kamienice mieszczą się przy ulicy Cieszkowskiego, Gdańskiej, Dworcowej, placu Wolności oraz alei Mickiewicza.
Większość z tych kamienic zaprojektował Józef Święcicki, który zaprojektował zresztą ponad 60 kamienic w Śródmieściu Bydgoszczy, z czego aż 21 budynków mieści się przy ulicy Gdańskiej. Jako ciekawostką może być fakt, że Józef Święcicki skończył tylko szkołę średnią o profilu budowlanym (miał więc tytuł budowniczego). Nie przeszkodziło mu to jednak zostać wybitnym architektem i wizjonerem.