czym się różnic projektant od architekta wnętrz?

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Projektant czy architekt wnętrz? A może dekorator wnętrz? To pytanie zadaje sobie pewnie wiele młodych osób, które zaczynają swoją przygodę z wnętrzami. No właśnie, więc czym się różni projektant od dekoratora czy architekta wnętrz? To pytanie trochę podchwytliwe, ponieważ tak naprawdę zarówno architekt jak i projektant wnętrz zajmują się tym samym, czyli projektowaniem wnętrz. Według Wikipedii, nazewnictwo to stosuje się wymiennie:

„Architekt wnętrz, projektant wnętrz – specjalista w dziedzinie kształtowania wnętrz, który zajmuje się wystrojem i wyposażeniem ruchomym z uwzględnieniem funkcji pomieszczenia.”

Kształcenie w dziedzinie architektury czy projektowania wnętrz prowadzą zarówno akademie sztuk pięknych jak i politechniki.

Sprawa ma się trochę inaczej, jeżeli chodzi o dekoratora wnętrz.

 

Architekt wnętrz

Architektem wnętrz może zostać prawie każdy. Prawie, ponieważ co prawda wykształcenie kierunkowe nie jest tutaj obligatoryjne (przynajmniej na razie), jednak trzeba mieć pewne predyspozycje i talent. Więc tak naprawdę każdy kto czuje się na siłach może założyć swoje biuro projektowania wnętrz. Wystarczy zapisać się na odpowiedni kurs czy szkolenie.

Na dzień dzisiejszy zawód architekta wnętrz nie ma statusu zawodu licencjonowanego/certyfikowanego. Może się to jednak zmienić, ponieważ Stowarzyszenie Architektów Wnętrz dąży do zmian w tym temacie. SAW chce, aby  zawód architekta wnętrz w przyszłości stał się zawodem certyfikowanym. Czy mu się to uda? Nie wiadomo.

Architekt wnętrz zajmuje się szeroko pojętym tematem projektowania wnętrz, na który się składają się następujące elementy:

– Inwentaryzacja projektowanych wnętrz

– Koncepcja aranżacji wnętrz

– Wizualizacje wnętrz w formie 3D

– Szczegółowy projekt wykonawczy

– Wycena i zestawienie wszystkich elementów wykończenia wnętrz

– Pomoc w doborze ekipy remontowej oraz stolarza

– Nadzór autorski na projektem

– Koordynacja prac wykończeniowych

– Audyt i odbiór pomieszczeń

Jak wygląda schemat prowadzenia projektu wnętrz przez architekta?

  1. Analiza potrzeb klienta, preferowanej estetyki oraz rozwiązań. Architekt wnętrz analizuje zapotrzebowanie w temacie rozmieszczenia ścian, układu pomieszczeń i instalacji.
  2. Przygotowanie i przedstawienie oferty projektu wnętrz. Warunkiem rozpoczęcia prac projektowych jest podpisanie umowy oraz wpłata zaliczki przez klienta.
  3. Przygotowanie układu funkcjonalnego wnętrz w formie jednego lub kilku rzutów. Ustalenie ścian działowych, rozkładu pomieszczeń, rozmieszczenia mebli, urządzeń oraz wszelkich sanitariatów.
  4. Wykonanie wizualizacji wszystkich projektowanych wnętrz. Celem stworzenia wizualizacji przez architekta jest przedstawienie klientowi doboru kolorystyki, materiałów, wyposażenia i oświetlenia wnętrz.
  5. Stworzenie dokładnych rysunków wykonawczych dla ekipy remontowej w formie kładów ścian, rzutów, schematu elektryki i hydrauliki. W projekcie wykonawczym powinno się znaleźć szczegółowe rozmieszczenie gniazd elektrycznych, łączników oraz wszystkich punktów świetlnych.
  6. Zestawienie wszelkich materiałów, mebli oraz oświetlenia użytego w projekcie wnętrz ze wskazaniem dokładnej ilości, miejsca zakupu oraz orientacyjnych wycen.
  7. Pomoc w doborze odpowiednich ekip remontowych.
  8. Koordynacja i nadzór nad projektem.

Podczas projektowania wnętrz publicznych, architekt wnętrz dodatkowo współpracuje z branżystami i specjalistami BHP, PPOŻ, SANEPID.

 

Projektant wnętrz

W oficjalnej terminologii (patrz: Wikipedia) projektant wnętrz jest dokładnie tym samym co architekt wnętrz. Co prawda niektórzy twierdzą, że projektant wnętrz ma mniejsze „uprawnienia” od architekta wnętrz i specjalizuje się w wąskich dziedzinach typu projektowanie kuchni czy łazienek. Jest to tak naprawdę tylko interpretacja tych osób, a projektant czy architekt wnętrz to zamienne nazewnictwo tego samego zawodu. Naszym zdaniem osoba, która projektuje kuchnie jest projektantem kuchni, a ktoś kto projektuje łazienki jest analogicznie projektantem łazienek itd.

Czym się zajmuje projektant wnętrz? Dokładnie tym samym co architekt wnętrz i nie ma tu najmniejszej różnicy pomiędzy tymi dwoma zawodami. Projektant wnętrz powinien uczestniczyć w pracach projektowych od samego początku przy współpracy z architektem. Projekt budowlany powinien uwzględniać założenia planowanej funkcjonalności poszczególnych wnętrz.

W Polsce projektant oraz architekt wnętrz nie potrzebują formalnego wykształcenia, natomiast sprawa ma się zupełnie inaczej w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. W tych krajach architekt czy projektant wnętrz (Interior Designer) musi posiadać licencję lub certyfikat dokumentujący formalne wykształcenie uzyskane w akredytowanej szkole.

 

Dekorator wnętrz

Dekorator wnętrz to nie to samo co architekt czy projektant wnętrz. Dekoratorstwo wnętrz jest ściśle powiązane z dziedziną architektury wnętrz, jednak jest to zupełnie inne zajęcie. Dekoratorów zatrudnia się ze względu na ich poczucie smaku, stylu, a nie ze względu na ich wiedzę techniczną, Dekorator nie skupia się na konstrukcji budynku, czy układzie przestrzeni, lecz wyłącznie na wyborze mebli, kolorów, materiałów, zasłon, dywanów, poduszek czy innych elementów wystroju wnętrza. Dekorator nie jest architektem, ani projektantem wnętrz, jednak projektanci i architekci wnętrz mogą być jednocześnie dekoratorem.

W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie dekorator wnętrz (Decorator) podobnie jak w Polsce nie potrzebuje formalnego wykształcenia ani licencji. Dekorator wnętrz w tych krajach nie ma prawa używać tytułu projektanta wnętrz co jest zapisane w ustawie tytularnej.

 

 

 


Najnowsze na blogu

jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?
03.01.2020

Jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?

Każdy projektant wnętrz, który zaczyna swoją przygodę ma poważny dylemat, jakie narzędzie pracy wybrać w gąszczu programów do projektowania. Stworzyliśmy zestawienie tych ważniejszych, i naszym zdaniem godnych uwagi.

jaki jest najlepszy darmowy program do projektowania wnętrz?
02.28.2020

Jaki jest najlepszy darmowy program do projektowania wnętrz?

Szukasz darmowego programu do projektowania wnętrz? Przygotowaliśmy przegląd ważniejszych programów za free, wraz z wadami i zaletami każdego z nich.

jak otworzyć biuro projektowania wnetrz?
09.21.2019

Jak zało­żyć biuro pro­jektowania wnętrz?

Wpis o tym jak otworzyć własne biuro projektowania wnętrz.

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
09.19.2019

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to te same zawody? Wyjaśniamy różnice.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności