ciepła czy zimna barwa światła?

Barwa światła – ciepłe czy zimne?

Jak barwa światła wpływa na otoczenie?

Podczas wybory oświetlenia do domu często stajemy przed dylematem jaka barwa światła jest odpowiednia, ciepła czy zimna? No właśnie, które będzie dla nas bardziej korzystne? Projektant wnętrz, który tworzy projekt Państwa wymarzonego domu, wie jak istotny jest wpływ światła na nastrój i funkcjonowanie domowników. Wie również, że projekt oświetlenia jest jedną z najistotniejszych, jak nie najważniejszą kwestią w całej aranżacji przestrzeni. Można się pokusić o stwierdzenie, że 50% każdego projektu wnętrza to właśnie przemyślany projekt oświetlenia. ciepła czy zimna barwa światła?

 

ZOBACZ TEŻ: Jak rozświetlić ciemne wnętrze?

Barwa światła – ciepłe czy zimne?

Mamy trzy podstawowe przedziały i sformułowania przy określaniu temperatury barwowej: ciepłe (poniżej 3300K), neutralne (3300K-5300K) oraz zimne (powyżej 5300K). Światło ciepłe w przeważającym stopniu ma odcień koloru żółtego. Wprowadza w stan relaksu, odprężenia, może działać usypiająco. Ciepłe światło wpływa na percepcję odbierania kolorów na bardziej pastelowe, ciepłe. Odbiór kolorów będzie trochę innych niż w przypadku światła neutralnego, czyli takiego jakie występuje w godzinach okołopołudniowych. Neutralne zabarwienie światła powinno być najczęstszym wyborem podczas projektowania wnętrz. Pozwala ono na prawidłową percepcję kolorów otaczającego nas środowiska. Nie bez przyczyny mówi się,  że najlepiej widać za dnia lub na słońcu. Barwa światła CCT ma ogromny wpływ na odbiór otaczających nas kolorów. Neutralna barwa oświetlenia powinna być najczęstszym wyborem dokonywanym przez architekta wnętrz podczas projektu mieszkania, domu, biura, sklepu, salonu fryzjerskiego czy pomieszczeniach magazynowych. Zimna barwa światła sprawia, że oko ludzkie odbiera świat w bardziej niebieskiej tonacji. W przeciwieństwie do ciepłej barwy zwiększa koncentrację, wprowadza w stan skupienia oraz zwiększa wydajność. Często takie oświetlenie stosuje się w centrach handlowych, biurach, halach przemysłowych w celu stymulacji. Może to być męczące dla osób długo przebywających w takim pomieszczeniu.

W Japonii w związku ze spora gęstością zaludnienia i w konsekwencji małą powierzchnią mieszkań, w których pomieszczenia często spełniają funkcję do spania, pracy czy relaksu stosuje się coraz częściej lampy sufitowe typu kameleon. Za pomocą pilota możemy w nich regulować barwę światła (2700K – 6500K) w zależności od potrzeby w danej chwili.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrać prawidłowe natężenie oświetlenia w pomieszczeniu?

Podczas zakupu oświetlenia warto zwrócić na temperaturę barwową (Tb lub K), a nie tylko zawierzyć sprzedawcy, która zazwyczaj zna tylko dwa pojęcia „światło ciepłe” lub „ światło zimne” 🙂

Zapraszamy do korzystania z usług projektowania wnętrz, nasza oferta: projektowanie wnętrz

Jak dobrać barwę światła?

ZOBACZ TEŻ: Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera, jak się do tego przygotować?

 

kurs projektowania wnętrz


LATEST ON BLOG

Podłoga 3d z żywicy epoksydowej
06.22.2019

Podłoga 3D z żywicy epoksydowej – jak zrobić graficzną podłogę?

Kilka słów o podłogach 3D z żywicy epoksydowej

Podłoga 3d z żywicy epoksydowej
06.22.2019

Podłoga 3D z żywicy epoksydowej – jak zrobić graficzną podłogę?

Kilka słów o podłogach 3D z żywicy epoksydowej

Czy warto zlecić architektowi projekt elewacji?
04.20.2017

Dlaczego warto zlecić projekt elewacji domu architektowi?

Czy warto zlecić wykonanie projektu elewacji domu architektowi? Jaki jest koszt zaprojektowania elewacji?

jak rozświetlić wnętrze?
04.17.2017

Jak rozświetlić ciemne wnętrze?

Co zrobić, aby rozświetlić i rozweselić ciemny dom? Są na to proste sposoby, które warto poznać.

See more articles

Contact UsMetody płatności