Podłoga drewniana olej czy lakier

Podłoga drewniana, olej czy lakier?

Czasy past do zabezpieczenia drewnianych posadzek już dawno minęły, później przyszedł czas różnych rodzajów lakierów, bo dawały trwałą i odporną powłokę, i nie wymagały częstego zajmowania się podłogą. Od wielu jednak lat modne jest olejowanie podłóg drewnianych. Czy warto jej ulec? Projektowanie wnętrz

Podłoga drewniana może być olejowana lub lakierowana. Oba sposoby zabezpieczania drewna mają swoich zwolenników. Różni je niemal wszystko, zaczynając od sposobu, w jaki zmieniają wygląd drewna, przez odporność na uszkodzenia, na częstotliwości zabiegów pielęgnacyjnych kończąc.

Podłoga drewniana lakierowana

Lakiery dają możliwość zachowania naturalnej barwy i rysunku słojów drewna (lakiery wodne) oraz nadania ciepłego, złocistego odcienia i podkreślenia słojów (lakiery rozpuszczalnikowe). Lakiery mogą sprawić, iż powierzchnia drewna będzie matowa, półmatowa, satynowa, błyszcząca lub też może być całkowicie przezroczysty. Stopień połysku lakieru nie ma wpływu na jego wytrzymałość, jak powszechnie się uważa.

Podłoga drewniana olejowana

Oleje sprawiają, że drewniana posadzka nabiera ciepłej barwy. Efekt jest jednak bardziej spektakularny, w większym stopniu wydobywają obrys słojów, oraz nadają bardziej wyrazisty kolor. Drewno olejowane może mieć wykończenie matowe, lub delikatnie aksamitny połysk. Mat osiąga się poprzez oleje naturalne, delikatny połysk natomiast olejami wzbogaconymi niewielką ilością wosku.

Olejowanie posadzki jest dużo tańsze niż lakierowanie. Minusem może być fakt, iż trzeba pamiętać, aby przy każdym myciu podłogi dodać do wody specjalny preparat.  Nie musimy jednak co kilka lat robić gruntownej renowacji podłogi w postaci cyklinowania i ponownego nanoszenia lakieru, co jest dosyć sporym i niewątpliwie kłopotliwym przedsięwzięciem, w przypadku podłóg lakierowanych.

ZOBACZ TEŻ: Wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni.

W razie trudności w podjęciu decyzji, warto udać się do architekta wnętrz, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Zajmujemy się projektowaniem wnętrz na terenie całej Polski (usługa online), głównie jednak na terenie Bydgoszczy i okolic.

Podłoga drewniana olej czy lakier
Podłoga drewniana olej czy lakier

 


LATEST ON BLOG

Podłoga 3d z żywicy epoksydowej
06.22.2019

Podłoga 3D z żywicy epoksydowej – jak zrobić graficzną podłogę?

Kilka słów o podłogach 3D z żywicy epoksydowej

Podłoga 3d z żywicy epoksydowej
06.22.2019

Podłoga 3D z żywicy epoksydowej – jak zrobić graficzną podłogę?

Kilka słów o podłogach 3D z żywicy epoksydowej

Czy warto zlecić architektowi projekt elewacji?
04.20.2017

Dlaczego warto zlecić projekt elewacji domu architektowi?

Czy warto zlecić wykonanie projektu elewacji domu architektowi? Jaki jest koszt zaprojektowania elewacji?

jak rozświetlić wnętrze?
04.17.2017

Jak rozświetlić ciemne wnętrze?

Co zrobić, aby rozświetlić i rozweselić ciemny dom? Są na to proste sposoby, które warto poznać.

See more articles

Contact UsMetody płatności