jakie są etapy i koszty budowy domu?

Etapy i koszt budowy domu

Jak długo trwa budowa domu? Ile czasu zajmuje każdy etap budowy? Czy można skrócić czas budowy domu? Jakie są orientacyjne koszty poszczególnych etapów budowy?

Warto wiedzieć, że jeżeli chodzi o koszty budowy domu, zamykając stan surowy zamknięty dopiero przekroczyliśmy półmetek. Nakłady finansowe na ostatnie fazy są najtrudniejsze do przewidzenia i najtrudniej je zaplanować. Różnice jakie mogą wyniknąć, w wyniku różnych oczekiwań inwestorów, jeżeli chodzi wybór materiałów wykończeniowych i urządzeń są tak ogromne, że trudno przedstawić nawet orientacyjne koszty. Pomocny w takiej sytuacji może być architekt wnętrz, który wszystko zaplanuje, pomoże dobrać materiały, i przedstawi orientacyjne koszty, co ułatwi przygotowanie się inwestora do wykończenia swojego wymarzonego azylu.

ZOBACZ TEŻ: Projekt kuchni.

Jakie są orientacyjne koszty budowy domu w poszczególnych etapach?

Stan zero, czyli wytyczenie budynku w terenie, budowa fundamentu lub piwnicy, izolacja części podziemnej, rozprowadzenie instalacji poziomej, ułożenie podkładu betonowego to około 15% ogółu kosztów. Stan surowy otwarty, czyli murowanie ścian, kominów, wykonanie stropów, schodów żelbetowych, zrobienie więźby, ułożenie pokrycia z papy to z kolei średnio 25% kosztów. Stan surowy zamknięty, czyli montaż okien, montaż okien, drzwi i bramy garażowej, docelowe pokrycie dachu to około 20% kosztów budowy. Instalacje wewnętrzne domu, czyli wykonanie instalacji wewnętrznych bez montażu urządzeń, wykonanie tynków i szlicht, wykończenie elewacji: ocieplanie i tynkowanie, to z kolei koszt około 15% z całości nakładów finansowych. Wykończenie domu wewnątrz, czyli montaż urządzeń grzewczych, typu kocioł, grzejniki, kominek, prace wykończeniowe wewnątrz, takie jak posadzki wykończenie łazienek i biały montaż, ocieplenie i wykończenie poddasza, montaż drzwi wewnętrznych, malowanie to zazwyczaj koszt 10% z całości. Końcowe prace wykończeniowe, czyli urządzenie i wyposażenie domu, ogrodzenie na działce, brama to koszt średnio wynoszący 15%.

ZOBACZ TEŻ: Odbiór techniczny mieszkania

Czy można skrócić czas budowy domu?

Jest kilka sposobów na skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie poszczególnych prac, od spraw podstawowych do bardzo specjalistycznych metod. Zamiast zdejmować humus „ręcznie” łopatami, najlepiej wynająć spycharkokoparkę. Dotyczy to również wykopu fundamentów. Ręcznie można wyrównać tylko dno. Zamiast wyrabiać beton na placu budowy, lepiej zamówić gotowy z wytwórni. Właściwie rzadko przygotowuje się dziś beton na placu budowy. Zamiast ręcznie deskować ściany fundamentowe lub piwniczne do betonowania, można użyć szalunków przestawnych. Bez problemu można je wypożyczyć. Zamiast tradycyjnego fundamentu lepiej zdecydować się na fundament płytowy. Jeżeli chodzi o podłogę, szybciej się ją robi na gruncie, gdy nie ma jeszcze ścian. Warto korzystać z gotowych prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych, na przykład nadproży, stropów gęstożebrowych, schodów, kominów systemowych. Zamiast tradycyjnej więźby można zastosować wiązary dachowe, czyli gotowe elementy produkowane w fabryce na podstawie projektu, dowożone na budowę i ustawiane dźwigiem. Zamiast tradycyjnych tynków można zastosować płyty gipsowo-kartonowe. Czas ich schnięcia i spoinowania jest wielokrotnie krótszy od czasu wiązania tradycyjnych tynków. W postaci gotowej oferowane są także zaprawy i gładzie. Warto zastosować tynki jednowarstwowe zamiast trójwarstwowych, jak również drobnoziarnisty tynk gipsowy, żeby nie trzeba było nanosić gładzi.

 


Najnowsze na blogu

na jakim etapie budowy domu najlepiej kontaktowac się z projektantem wnętrz?
08.13.2019

Kiedy najlepiej kontaktować się z architektem wnętrz?

Na jakim etapie budowy domu najlepiej kontaktować się z architektem wnętrz?

Rodzaje frontów kuchennych
07.17.2019

Jakie fronty wybrać do kuchni?

Drewno, MDF lakierowany, płyta wiórowa laminowana.. jakie fronty wybrać do kuchni?

Wytyczne usytuowania gniazd w kuchni.
07.12.2019

Wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni

Wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni - czyli jak dobrze zaprojektować kuchnię?

odbiór kluczy od mieszkania
07.07.2019

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera, a odbiór kluczy. Na co zwrócić uwagę?

Kilka wskazówek, jak przygotować się na odbiór mieszkania.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności