jakie są etapy i koszty budowy domu?

Etapy i koszt budowy domu

Jak długo trwa budowa domu? Ile czasu zajmuje każdy etap budowy? Czy można skrócić czas budowy domu? Jakie są orientacyjne koszty poszczególnych etapów budowy?

Warto wiedzieć, że jeżeli chodzi o koszty budowy domu, zamykając stan surowy zamknięty dopiero przekroczyliśmy półmetek. Nakłady finansowe na ostatnie fazy są najtrudniejsze do przewidzenia i najtrudniej je zaplanować. Różnice jakie mogą wyniknąć, w wyniku różnych oczekiwań inwestorów, jeżeli chodzi wybór materiałów wykończeniowych i urządzeń są tak ogromne, że trudno przedstawić nawet orientacyjne koszty. Pomocny w takiej sytuacji może być architekt wnętrz, który wszystko zaplanuje, pomoże dobrać materiały, i przedstawi orientacyjne koszty, co ułatwi przygotowanie się inwestora do wykończenia swojego wymarzonego azylu.

ZOBACZ TEŻ: Projekt kuchni.

Jakie są orientacyjne koszty budowy domu w poszczególnych etapach?

Stan zero, czyli wytyczenie budynku w terenie, budowa fundamentu lub piwnicy, izolacja części podziemnej, rozprowadzenie instalacji poziomej, ułożenie podkładu betonowego to około 15% ogółu kosztów. Stan surowy otwarty, czyli murowanie ścian, kominów, wykonanie stropów, schodów żelbetowych, zrobienie więźby, ułożenie pokrycia z papy to z kolei średnio 25% kosztów. Stan surowy zamknięty, czyli montaż okien, montaż okien, drzwi i bramy garażowej, docelowe pokrycie dachu to około 20% kosztów budowy. Instalacje wewnętrzne domu, czyli wykonanie instalacji wewnętrznych bez montażu urządzeń, wykonanie tynków i szlicht, wykończenie elewacji: ocieplanie i tynkowanie, to z kolei koszt około 15% z całości nakładów finansowych. Wykończenie domu wewnątrz, czyli montaż urządzeń grzewczych, typu kocioł, grzejniki, kominek, prace wykończeniowe wewnątrz, takie jak posadzki wykończenie łazienek i biały montaż, ocieplenie i wykończenie poddasza, montaż drzwi wewnętrznych, malowanie to zazwyczaj koszt 10% z całości. Końcowe prace wykończeniowe, czyli urządzenie i wyposażenie domu, ogrodzenie na działce, brama to koszt średnio wynoszący 15%.

ZOBACZ TEŻ: Odbiór techniczny mieszkania

Czy można skrócić czas budowy domu?

Jest kilka sposobów na skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie poszczególnych prac, od spraw podstawowych do bardzo specjalistycznych metod. Zamiast zdejmować humus „ręcznie” łopatami, najlepiej wynająć spycharkokoparkę. Dotyczy to również wykopu fundamentów. Ręcznie można wyrównać tylko dno. Zamiast wyrabiać beton na placu budowy, lepiej zamówić gotowy z wytwórni. Właściwie rzadko przygotowuje się dziś beton na placu budowy. Zamiast ręcznie deskować ściany fundamentowe lub piwniczne do betonowania, można użyć szalunków przestawnych. Bez problemu można je wypożyczyć. Zamiast tradycyjnego fundamentu lepiej zdecydować się na fundament płytowy. Jeżeli chodzi o podłogę, szybciej się ją robi na gruncie, gdy nie ma jeszcze ścian. Warto korzystać z gotowych prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych, na przykład nadproży, stropów gęstożebrowych, schodów, kominów systemowych. Zamiast tradycyjnej więźby można zastosować wiązary dachowe, czyli gotowe elementy produkowane w fabryce na podstawie projektu, dowożone na budowę i ustawiane dźwigiem. Zamiast tradycyjnych tynków można zastosować płyty gipsowo-kartonowe. Czas ich schnięcia i spoinowania jest wielokrotnie krótszy od czasu wiązania tradycyjnych tynków. W postaci gotowej oferowane są także zaprawy i gładzie. Warto zastosować tynki jednowarstwowe zamiast trójwarstwowych, jak również drobnoziarnisty tynk gipsowy, żeby nie trzeba było nanosić gładzi.

 


Najnowsze na blogu

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
05.02.2020

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to takie same zawody? Czym się dokładnie zajmują?

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?
04.29.2020

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta, który ma wykonać indywidualny projekt domu?

proces projektowania wnętrz
04.26.2020

Jak przebiega proces projektowania wnętrz i ile trwa?

W jaki sposób przebiega projekt wnętrz? Ile on trwa? Wszystkie etapy projektowania wnętrz opisane krok po kroku.

jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?
03.01.2020

Jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?

Każdy projektant wnętrz, który zaczyna swoją przygodę ma poważny dylemat, jakie narzędzie pracy wybrać w gąszczu programów do projektowania. Stworzyliśmy zestawienie tych ważniejszych, i naszym zdaniem godnych uwagi.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności