jak rozświetlić wnętrze?

Jak rozświetlić ciemne wnętrze?

Jak rozświetlić ciemne wnętrze? Na to pytanie jest kilka odpowiedzi. Barwy mają przeogromny wpływ na klimat pomieszczenia, to wie każdy. Co jednak zrobić, aby rozświetlić i rozweselić ciemny dom, z powodu małych ilości okien, w dodatku skierowanych na północ lub wschód? Dobry projektant wnętrz zna triki optyczne, które to sprawią. Warto je poznać.

ZOBACZ TEŻ: Barwa światła.

Jak rozświetlić ciemne wnętrze? Pomaluj ściany na biało.

Pomaluj ściany w jasne, pastelowe kolory . Rozbielone barwy łatwiej odbijają światło niż ciemne, co w konsekwencji zwielokrotnia jego intensywność. Idealnie sprawdzą się pastelowe zielenie, błękity, fiolety oraz odcienie barwy żółtej. Kojarzą się one z pogodnym dniem i dzięki temu wywołują pozytywne skojarzenia, co z kolei oddziałuje na naszą podświadomość. Projektant wnętrz wie,  że można oczywiście użyć także bieli, jednak nie tej czystej, bo w chłodnym świetle wydaje się zimna. Lepszym rozwiązaniem będzie załamanie bieli żółtym akcentem.

Zdecyduj się na właściwy rodzaj farby. W sprzedaży dostępne są farby z rozjaśniaczami optycznymi. Ściany pomalowane nimi, odbijają dwa razy więcej światła, niż te pokryte tradycyjną emulsją.

Wybierz jasną podłogę. Rozbielona barwa na dużej płaszczyźnie wprowadzi więcej światła do pomieszczenia. Dobry architekt wnętrz wie, że najlepsze będzie drewno klonu, jesionu, bambusa, buku. Należy unikać w tym wypadku ciemnych gatunków drewna, takich jak merbau, wenge czy palisander. Doskonałym pomysłem będzie także podłoga rozbielona bejcą, ługiem lub białym olejem – nie dosyć, że rozjaśni dom, to jeszcze nada mu modny postarzany wygląd.

Jak rozświetlić ciemne wnętrze? Wybierz jasne meble.

Kup jasne meble, najlepiej z niemal białego drewna albo z płyty pomalowanej białym lakierem z połyskiem. Błyszczące powierzchnie odbijają o wiele więcej światła, dzięki czemu jest go dużo więcej. Jeżeli mamy w domu ciemne meble, a nie są to cenne antyki, możemy je po prostu przemalować na jasny kolor. Emalie, które są dostępne w sklepach doskonale sobie poradzą z tym zadaniem. Jasne powinny być również obicia. Nie martwy się, że materiał szybko się pobrudzi. Nowoczesne tkaniny są specjalnie impregnowane i nie przyjmują łatwo plam.

Jak rozświetlić ciemne wnętrze? Zawieś lustra.

Zawieś lustra, mogą zdziałać cuda. Nawet najbardziej ponury kąt zmienią w przesycone światłem pomieszczenie. Im więcej, tym lepiej. Najlepszym pomysłem jest zawieszenie lustra naprzeciw okna. Projektowanie wnętrz polega właśnie na stosowaniu takich trików. Jeszcze inna sztuczka, który rozjaśni ciemne wnętrze, to obłożenie lustrzanymi taflami bocznych ścianek wnęki okiennej. Będą przyciągać jak magnes światło z zewnątrz i kierować je do środka.

Jak rozświetlić ciemne wnętrze? Postaw na dobre oświetlenie.

Zaplanuj dobre oświetlenie, które powinno być jak najbardziej urozmaicone. Oprócz lamp sufitowych, pomyśl o kinkietach, najlepiej na wszystkich ścianach, o lampach podłogowych oraz stołowych. Emitowane prze nie światło nie tylko doskonale rozświetli dom, ale przede wszystkim podkreśli klimat i stworzy przyjemny nastrój.

ZOBACZ TEŻ: Jak dobrać prawidłowe natężenie oświetlenia w pomieszczeniu?


Najnowsze na blogu

jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?
03.01.2020

Jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?

Każdy projektant wnętrz, który zaczyna swoją przygodę ma poważny dylemat, jakie narzędzie pracy wybrać w gąszczu programów do projektowania. Stworzyliśmy zestawienie tych ważniejszych, i naszym zdaniem godnych uwagi.

jaki jest najlepszy darmowy program do projektowania wnętrz?
02.28.2020

Jaki jest najlepszy darmowy program do projektowania wnętrz?

Szukasz darmowego programu do projektowania wnętrz? Przygotowaliśmy przegląd ważniejszych programów za free, wraz z wadami i zaletami każdego z nich.

jak otworzyć biuro projektowania wnetrz?
09.21.2019

Jak zało­żyć biuro pro­jektowania wnętrz?

Wpis o tym jak otworzyć własne biuro projektowania wnętrz.

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
09.19.2019

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to te same zawody? Wyjaśniamy różnice.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności