program do projektowania wnętrz

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać?

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać? To pytanie zadaje sobie wielu początkujących architektów wnętrz. Programów do projektowania jest coraz więcej i wybór ten nie jest wcale taki łatwy. Wybór jest spory zaczynając od prostych darmowych aplikacji online, aż po drogie oprogramowanie dla najbardziej wymagających architektów wnętrz, którzy oczekują fotorealistycznych wizualizacji. Lista darmowych i płatnych programów do projektowania wnętrz znajduje się w naszych poprzednich artykułach:

Darmowe programy do projektowania wnętrz

Płatne programy do projektowania wnętrz

Wdrażanie do swojej pracowni nowego oprogramowania do projektowania wnętrz jest nie tylko kosztowne, ale przede wszystkim czasochłonne. Nauka i przyswojenie nowego programu trwa długo, dlatego wybór programu powinien być przemyślany. Na co więc zwrócić szczególną uwagę wybierając program do projektowania?

 

Intuicyjność i łatwość tworzenia projektów wnętrz

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać? Intuicyjny. Program do projektowania wnętrz powinien być intuicyjny, tak aby jak najbardziej skrócić czas nauki. Należy zwrócić uwagę na to, czy interfejs jest czytelny? Czy program posiada wbudowane nowoczesne narzędzia skracające czas tworzenia projektu. Dobrze, aby program posiadał podgląd rzutni, tak aby mieć widok jednocześnie na płaszczyznę 2d i 3d. Ta funkcja ułatwia życie architektom wnętrz i znacznie skraca czas tworzenia projektu (przykład: pCon.planner)

 

Możliwość importu i exportu plików

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać? Taki, w którym możemy ściągać gotowe bryły 3d. Ważną cechą dobrego programu do projektowania wnętrz jest łatwość importu gotowych brył wyposażenia domu. Nie wszystko projektuje się od zera, dlatego aby zaoszczędzić czas, projektanci chętnie korzystają z gotowych baz z bryłami 3D. Producenci armatury, mebli czy oświetlenia chętnie takie bazy udostępniają. Dzieje się tak, ponieważ zależy im, aby ich produkty znalazły się w jak największej ilości projektów wnętrz. Jaki program do projektowania wnętrz wybrać? Taki który obsługuje te najbardziej popularne rozszerzenia typu .dwg, .dxf, .3ds, .skp, .dae, .fbx czy .jpg. Bryły można ściągać nie tylko z baz producentów wyposażenia wnętrz, ale także z licznych portali typu 3dwarehause.

 

Kompletna dokumentacja projektowa

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać? Z możliwością stworzenia kompletnej dokumentacji projektowej. Możliwość tworzenia dokumentacji i wizualizacji wnętrz w jednym programie jest najlepszym rozwiązaniem dla architektów. Dzięki temu tworzenie kompleksowego projektu wnętrz odbywa się w możliwe najkrótszym czasie, a na tym projektantom zależy najbardziej. Jaki program do projektowania wnętrz wybrać? Taki, który ma możliwość tworzenia profesjonalnych i czytelnych rysunków wykonawczych dla ekip remontowych. Powinien również pozwalać na tworzenie błyskawicznych rzutów i przekrojów z możliwością dokładnego wymiarowania.

 

Jakość i szybkość tworzenia wizualizacji

Inwestorzy powinni mieć możliwość zobaczenia dobrej jakości wizualizacji wnętrz swoich domów i mieszkań i tego właśnie oczekują od projektanta. Rendery powinny być fotorealistyczne, ale także łatwe do wykonania przez architekta. Liczy się nie tylko sama jakość wizualizacji, a również czas tworzenia renderów. Najnowsze wersje programów do projektowania wnętrz, potrafią wyrenderować widok wnętrza w 15 minut w przyzwoitej jakości (przykład: pCon.planner).

 

Biblioteki brył i tekstur

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać? Taki, który posiada wbudowane biblioteki brył i tekstur. Idealnie by było gdyby program do projektowania wnętrz posiadał wbudowane biblioteki najpopularniejszych producentów sprzętów, mebli, armatury i oświetlenia (przykład: CAD Decor PRO). Co prawda takie biblioteki są łatwe do ściągnięcia ze stron www  większości liczących się marek wyposażenia wnętrz, jednak każdorazowe ściąganie takich baz nieco wydłuża czas tworzenia projektu. Niektóre programy posiadają także wbudowane biblioteki tekstur, co również znacznie ułatwia życie projektantom.

 

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać? Z modułem płytek

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać? Taki który posiada wbudowany moduł płytek. Moduł do tworzenia układów płytek to bardzo przydatne narzędzie w programie do projektowania wnętrz. Każdy taki element programu, który przyspiesza cały proces tworzenia projektu wnętrz jest na wagę złota. Istnieją programy, które mają wbudowane moduły płytek z gotowymi układami hexagonów, jodełki, trójkątów czy rybiej łuski (przykład: ARCHLine.XP).

 

Stabilność programu

Program powinien być stabilny, czyli krótko mówiąc nie powinien się wieszać, ani zawierać błędów przez które projektant może stracić swoją wielotygodniową pracę. Starsze wersje programów pCon.planner i CAD decor PRO posiadały sporo takich błędów. Najnowsza wersja pCon.planner jest już dosyć stabilna, CAD decor PRO podobno również. Jednym najbardziej stabilnych programów jakie znamy to Archicad, najmniej natomiast program do tworzenia renderów Artlantis.


Najnowsze na blogu

jak otworzyć biuro projektowania wnetrz?
09.21.2019

Jak zało­żyć biuro pro­jektowania wnętrz?

Wpis o tym jak otworzyć własne biuro projektowania wnętrz.

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
09.19.2019

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to te same zawody? Wyjaśniamy różnice.

program do projektowania wnętrz
09.07.2019

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu do projektowania wnętrz?

na jakim etapie budowy domu najlepiej kontaktowac się z projektantem wnętrz?
08.13.2019

Kiedy najlepiej kontaktować się z architektem wnętrz?

Na jakim etapie budowy domu najlepiej kontaktować się z architektem wnętrz?

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności