Rodzaje frontów kuchennych

Jakie fronty wybrać do kuchni?

Każdy przynajmniej raz w życiu musi stanąć przed pytaniem z czego ma być zrobiona jego kuchnia. Pytanie jakie fronty wybrać – jest jednym z pierwszym, i odpowiedź  na nie wcale nie jest taka prosta. Przekrój frontów kuchennych jest bardzo obszerny, i przeciętna osoba może poczuć się zagubiona w gąszczu możliwości.

Ważne jest z czego wykonany jest front w środku, czyli drewno, MDF lub płyta wiórowa oraz to, co jest okleiną frontu czyli fornir, lakier, laminat lub folia.

ZOBACZ TEŻ: Projekt kuchni.

Fronty w kuchni – rodzaje frontów ze względu na materiał wewnątrz

Fronty drewniane

Fronty drewniane z litego drewna są najbardziej szlachetne, ekologiczne, no i co tu dużo mówić piękne i ponadczasowe. Ale wiadomo.. cena za fronty z drewna, a zwłaszcza tego bardziej szlachetnego, jest wysoka, więc niewiele osób się na nie decyduje. Czasem wykorzystuje się tańsze gatunki, na przykład sosnę, i bejcuje się je pod kolor gatunków drewna z wyższej półki. Drewno można dowolnie rzeźbić i szlifować, co daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Fronty drewniane mogą być również olejowane lub lakierowane.

Fronty MDF

MDF to trwały i odporny na wilgoć materiał, wykonany ze sprasowanych opiłków drewna wymieszanych wraz ze specjalnym klejem. Jest dużo tańszą alternatywą dla frontów drewnianych. Można je dowolnie formować frezem. Dają projektantowi wnętrz duże pole do popisu, od nowoczesnych projektów kuchni z błyszczącymi, gładkimi frontami bez uchwytów (np.  poprzez wyfrezowany nachwyt) poprzez stylowe kuchnie z ozdobnymi frezami w matowych lakierach.

Fronty z płyty wiórowej

Najtańsza i najmniej trwała opcja w całym wachlarzu możliwości wyboru materiałów frontów kuchennych. Nie są odporne na wilgoć, i słabo zabezpieczone mogą pęcznieć. Są to sprasowane wióry drewniane, wymieszane z żywicą. Dosyć częsty wybór klientów, którzy chcą jak najtańszym kosztem wykończyć swoje mieszkanie. Koszmar dla projektantów wnętrz, ponieważ oprócz zastosowania różnego rodzaju uchwytów, brak jest jakichkolwiek innych możliwości.

ZOBACZ TEŻ: Wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni.

Fronty w kuchni – rodzaje frontów ze względu na materiał z zewnątrz

Fronty fornirowane

Fronty fornirowane, czyli tzw. forniry. Wierzchnia warstwa frontu oklejona jest cienką warstwą naturalnego drewna. Można okleić zwykłą płytę drewnianym fornirem  i będzie wyglądała na drewnianą, przy nieco niższej cenie. Albo na przykład, front z drewna sosnowego można okleić fornirem dębowym, dzięki czemu możemy uzyskać bardziej szlachetny efekt niższym kosztem. Przy czym fornir to najdroższa z opcji wyboru warstwy wierzchniej frontów.

Fronty lakierowane

Dosyć częsty wybór klientów zamawiających kuchnie na wymiar u stolarza. Trwały materiał dający dużo możliwości aranżacyjnych. W zależności od jakości i ilości warstw lakieru, jest mniej lub bardziej trwały na zarysowania. Idealny jeśli chcemy uzyskać efekt nowoczesnej kuchni z błyszczącymi gładkimi frontami na przykład z lakierowanego MDF bez uchwytów. Najczęściej lakieruje się płyty MDF – w dowolnym kolorze z palety RAL. Fronty drewniane pokrywa się bezbarwnym lakierem.

Fronty laminowane

Najczęstszy wybór klientów ze względu na stosunek jakości do ceny. Dosyć trwały materiał, z dużą możliwością wyboru wzorów, lepiej lub gorzej imitujących naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień. Najczęściej laminuje się płyty wiórowe, co daje nam możliwość zaprojektowania taniej i trwałej kuchni.

Fronty z folią

Najtańsza opcja wyboru materiału wierzchniego kuchni. Mało odporna na wysoką temperaturę, lubi się wypaczać i zmieniać kolor np. w pobliżu piekarnika. Okleja się najczęściej płyty MDF, i takie właśnie fronty oferuje na przykład IKEA. Podobno fronty foliowane, produkowane w wielkoprzemysłowych warunkach są lepszej jakości niż te w małych „warsztatach rzemieślniczych”. Być może dlatego też, wielu ludzi nie narzeka na kuchnie z IKEI, pomimo że są foliowane.

 

Jak widać, wybór jest spory i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od zaplanowanego budżetu oraz funkcji jakie ma spełniać nasza wymarzona kuchnia.

Komentarze są wyłączone.


Najnowsze na blogu

jakie są najczęstsze błędy w projektowaniu wnętrz?
07.05.2019

Projektowanie wnętrz, a najczęściej popełniane błędy przez architektów

Najczęstsze błędy popełniane podczas projektowania wnętrz

Jakie cechy ma dobry architekt wnętrz ?
06.28.2019

10 cech dobrego architekta wnętrz

Jakie cechy powinien posiadać dobry architekt wnętrz?

odbiór kluczy od mieszkania
06.25.2019

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera, a odbiór kluczy. Na co zwrócić uwagę?

Kilka wskazówek, jak przygotować się na odbiór mieszkania.

Podłoga 3d z żywicy epoksydowej
06.22.2019

Podłoga 3D z żywicy epoksydowej – jak zrobić graficzną podłogę?

Kilka słów o podłogach 3D z żywicy epoksydowej

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności