Rodzaje frontów kuchennych

Jakie fronty wybrać do kuchni?

Każdy przynajmniej raz w życiu musi stanąć przed dylematem – jak urządzić kuchnię? Pytanie jakie fronty wybrać – jest jednym z pierwszym, i odpowiedź  na nie wcale nie jest taka prosta. Przekrój frontów kuchennych jest bardzo obszerny, i przeciętna osoba może poczuć się zagubiona w gąszczu możliwości.

Ważne jest z czego wykonany jest front w środku, czyli drewno, MDF lub płyta wiórowa oraz to, co jest okleiną frontu czyli fornir, lakier, laminat lub folia.

Fronty w kuchni – rodzaje frontów ze względu na materiał wewnątrz

Fronty drewniane

Fronty drewniane z litego drewna są najbardziej szlachetne, ekologiczne, no i co tu dużo mówić piękne i ponadczasowe. Ale wiadomo, cena za fronty z drewna, a zwłaszcza tych najbardziej szlachetnych gatunków jest wysoka. Niewiele więc osób się na nie decyduje. Czasem wykorzystuje się tańsze gatunki, na przykład sosnę, i bejcuje się je pod kolor gatunków drewna z wyższej półki. Drewno można dowolnie rzeźbić i szlifować, co daje nieograniczone możliwości aranżacyjne. Fronty drewniane mogą być olejowane lub lakierowane.

Fronty MDF

MDF to trwały i odporny na wilgoć materiał, wykonany ze sprasowanych opiłków drewna wymieszanych wraz ze specjalnym klejem. Jest dużo tańszą alternatywą dla frontów drewnianych. Można je dowolnie formować frezem. Dają projektantowi wnętrz duże pole do popisu, od nowoczesnych projektów kuchni z błyszczącymi, gładkimi frontami bez uchwytów (np.  poprzez wyfrezowany nachwyt) poprzez stylowe kuchnie z ozdobnymi frezami w matowych lakierach.

Fronty z płyty wiórowej

Najtańsza i najmniej trwała opcja w całym wachlarzu możliwości wyboru materiałów frontów kuchennych. Nie są odporne na wilgoć, i słabo zabezpieczone mogą pęcznieć. Są to sprasowane wióry drewniane, wymieszane z żywicą. Dosyć częsty wybór klientów, którzy chcą jak najtańszym kosztem wykończyć swoje mieszkanie. Koszmar dla projektantów wnętrz, ponieważ oprócz zastosowania różnego rodzaju uchwytów, brak jest jakichkolwiek innych możliwości.

ZOBACZ TEŻ: Wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni.

Fronty w kuchni – rodzaje frontów ze względu na materiał z zewnątrz

Fronty fornirowane

Fronty fornirowane, czyli tzw. forniry. Wierzchnia warstwa frontu oklejona jest cienką warstwą naturalnego drewna. Można okleić zwykłą płytę drewnianym fornirem  i będzie wyglądała na drewnianą, przy nieco niższej cenie. Albo na przykład, front z drewna sosnowego można okleić fornirem dębowym, dzięki czemu możemy uzyskać bardziej szlachetny efekt niższym kosztem. Przy czym fornir to najdroższa z opcji wyboru warstwy wierzchniej frontów.

Fronty lakierowane

Dosyć częsty wybór klientów zamawiających kuchnie na wymiar u stolarza. Trwały materiał dający dużo możliwości aranżacyjnych. W zależności od jakości i ilości warstw lakieru, jest mniej lub bardziej trwały na zarysowania. Idealny jeśli chcemy uzyskać efekt nowoczesnej kuchni z błyszczącymi gładkimi frontami na przykład z lakierowanego MDF bez uchwytów. Najczęściej lakieruje się płyty MDF – w dowolnym kolorze z palety RAL. Fronty drewniane pokrywa się bezbarwnym lakierem.

Fronty laminowane

Najczęstszy wybór klientów ze względu na stosunek jakości do ceny. Dosyć trwały materiał, z dużą możliwością wyboru wzorów, lepiej lub gorzej imitujących naturalne materiały, takie jak drewno czy kamień. Najczęściej laminuje się płyty wiórowe, co daje nam możliwość zaprojektowania taniej i trwałej kuchni.

Fronty z folią

Najtańsza opcja wyboru materiału wierzchniego kuchni. Mało odporna na wysoką temperaturę, lubi się wypaczać i zmieniać kolor np. w pobliżu piekarnika. Okleja się najczęściej płyty MDF, i takie właśnie fronty oferuje na przykład IKEA. Podobno fronty foliowane, produkowane w wielkoprzemysłowych warunkach są lepszej jakości niż te w małych „warsztatach rzemieślniczych”. Być może dlatego też, wielu ludzi nie narzeka na kuchnie z IKEI, pomimo że są foliowane.

 

Jak widać, wybór jest spory i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od zaplanowanego budżetu oraz funkcji jakie ma spełniać nasza wymarzona kuchnia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektowania kuchni, być może przyda Ci się kurs projektowania kuchni.

 


Najnowsze na blogu

jak otworzyć biuro projektowania wnetrz?
09.21.2019

Jak zało­żyć biuro pro­jektowania wnętrz?

Wpis o tym jak otworzyć własne biuro projektowania wnętrz.

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
09.19.2019

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to te same zawody? Wyjaśniamy różnice.

program do projektowania wnętrz
09.07.2019

Jaki program do projektowania wnętrz wybrać?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze programu do projektowania wnętrz?

na jakim etapie budowy domu najlepiej kontaktowac się z projektantem wnętrz?
08.13.2019

Kiedy najlepiej kontaktować się z architektem wnętrz?

Na jakim etapie budowy domu najlepiej kontaktować się z architektem wnętrz?

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności