na jakim etapie budowy domu najlepiej kontaktowac się z projektantem wnętrz?

Kiedy najlepiej kontaktować się z architektem wnętrz?

Coraz częściej trafia do nas pytanie od klientów, kiedy najlepiej kontaktować się z architektem wnętrz?

„Budujemy dom, chcielibyśmy zmówić projekt wnętrz, na jakim etapie budowy najlepiej zgłosić się do Państwa?”

Nasza odpowiedź, im wcześniej tym lepiej! Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, aby zminimalizować wszelkie koszty wykończania wnętrz.

Jak długo trwa proces projektowania wnętrz?

Projekt wnętrz domu o powierzchni 100 -200 m2 trwa zazwyczaj 3 miesiące. Co nie oznacza, że pierwsze spotkanie z architektem wnętrz odbędzie się 1 marca, a projekt będzie gotowy na 30 maja! Projektanci wnętrz mają swoje kalendarze prac, i czasami na termin rozpoczęcia nowego projektu  trzeba czekać nawet do pół roku. Oczywiście nie zawsze tak jest. Zdarza się, że terminy są znacznie krótsze, na przykład miesiąc dwa, ale jest to bardzo zróżnicowane wśród pracowni architektonicznych.

Na kiedy najpóźniej projekt wnętrz powinien być gotowy?

Projekt wnętrz powinien być gotowy co najmniej 2 miesiące przed rozpoczęciem prac wykończeniowym domu. To absolutne minimum, aby mieć czas zamówić wszelkie materiały wykończeniowe, okładziny, czy chociażby płytki na które czeka się czasem do 2 miesięcy po zamówieniu. Dlaczego nie można zamówić płytek szybciej, przed zakończeniem projektu wnętrz? Chociażby dlatego, że architekt wnętrz wyliczy wszelkie niezbędne ilości jakie trzeba zamówić na podstawie finalnego projektu.

Kiedy projekt wnętrz powinien być najlepiej już gotowy?

Projekt wnętrz tak naprawdę powinien być gotowy jeszcze przed rozpoczęciem budowy domu. Dlaczego? Im wcześniej architekt wnętrz zaplanuje układ funkcjonalny pomieszczeń, ścianki działowe, miejsce przyłączy wodno-kanalizacyjnych, oświetlenie i gniazda elektryczne, tym lepiej i taniej. Wyobraź sobie dom w stanie surowym zamkniętym z rozprowadzonymi wszelkimi instalacjami i stojącymi ściankami działowymi. Wszelkie zmiany wiążące się z wyburzaniem ścian działowych, rozprowadzaniem instalacji elektrycznej i hydraulicznej na nowo po prostu kosztują. Jest to niepotrzebny wydatek, który serwuje sobie większość klientów, którzy zbyt późno zgłaszają się po projekt wnętrz swojego domu.

Kiedy na projekt wnętrz jest za późno?

Na projekt wnętrz teoretycznie nigdy nie jest za późno. Projektant może się dostosować do układu ścian działowych, hydrauliki i zrobić drobne korekty instalacji elektrycznej. Jednak taki projekt nigdy nie będzie dopracowany w takim sam sposób, gdyby architekt wnętrz nie miał takich ograniczeń. Inna sytuacja, gdy Inwestor może dysponować takim budżetem, że projektant będzie miał wolną rękę i wszelkie zmiany będą możliwe. To sytuacja idealna dla obydwu stron.

Na jakim etapie budowy domu najlepiej kontaktować się z architektem wnętrz?

Z architektem wnętrz najlepiej skontaktować się jak najwcześniej, aby procesu projektowy rozpoczął się jeszcze przed budową domu. Po projekt wnętrz  na tym etapie zgłaszają się najbardziej świadomi Inwestorzy i jest ich całe szczęście coraz więcej. Daje to możliwość każdemu projektantowi wnętrz duże pole do popisu, a chyba o to właśnie Inwestorom chodzi.

Dlaczego jeszcze im wcześniej będzie gotowy projekt wnętrz tym lepiej?

Na projekt wnętrz składa się również wstępna wycena wszystkich materiałów wykończeniowych, potrzebne ilości, wycena mebli. Są to cenne informacje dla Inwestorów, którzy mogą się lepiej przygotować finansowo do budowy swojego wymarzonego domu.

na jakim etapie budowy domu najlepiej kontaktowac się z projektantem wnętrz?


Najnowsze na blogu

jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?
03.01.2020

Jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?

Każdy projektant wnętrz, który zaczyna swoją przygodę ma poważny dylemat, jakie narzędzie pracy wybrać w gąszczu programów do projektowania. Stworzyliśmy zestawienie tych ważniejszych, i naszym zdaniem godnych uwagi.

jaki jest najlepszy darmowy program do projektowania wnętrz?
02.28.2020

Jaki jest najlepszy darmowy program do projektowania wnętrz?

Szukasz darmowego programu do projektowania wnętrz? Przygotowaliśmy przegląd ważniejszych programów za free, wraz z wadami i zaletami każdego z nich.

jak otworzyć biuro projektowania wnetrz?
09.21.2019

Jak zało­żyć biuro pro­jektowania wnętrz?

Wpis o tym jak otworzyć własne biuro projektowania wnętrz.

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
09.19.2019

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to te same zawody? Wyjaśniamy różnice.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności