projekt mieszkania - ankieta prefrencji

Projekt mieszkania: jakie pytania powinien zadać architekt wnętrz podczas pierwszego spotkania?

Podpisałeś umowę z klientem o wykonanie projektu mieszkania, i co dalej? Podczas pierwszego spotkania, jako architekt wnętrz  powinieneś przeprowadzić szczegółowy wywiad dotyczący preferencji klienta.

Architekt wnętrz, jak się okazuje, to nie tylko osoba, która projektuje wnętrza, ale także dobry psycholog o szpiegowsko-dziennikarskiej dociekliwości. O ile inwestor ma zazwyczaj tylko dwa pytania: ile i czy da radę na jutro, bo pan Heniu już stoi z wiertarką w dłoni, projektant musi zrobić szczegółowy wywiad badający preferencje klienta. Zadać dobre pytania nie jest wcale tak łatwo, dlatego warto się przygotować przed takim spotkaniem.

Projekt mieszkania – ankieta preferencji klienta

Klienci tylko z pozoru wiedzą czego chcą, a tak naprawdę gdy tylko zaczniemy zadawać dociekliwe pytania, okazuje się, ze ich oczekiwania były jednak inne. Tak jak w innych profesjach, architekt wnętrz powiela sprawdzone rozwiązania i proponuje tylko dobre pomysły. Nie ma sensu wymyślać koła za każdym razem na nowo, i w projektach wnętrz zasada jest taka sama.

Tylko jak się dobrze przygotować do takiego spotkania? Dobrze jest przemyśleć wcześniej pytania, które chcemy zadać inwestorowi. A najlepiej mieć ze sobą listę pytań, które chcemy zadać klientowi, aby nic nam nie umknęło. Wiadomo, milion pytań urodzi się podczas tworzenia projektu, i będziemy w stałym kontakcie z klientem podczas tworzenia całego projektu wnętrz. Jednak warto przygotować sobie dobrą bazę z podstawowymi informacjami, dzięki której łatwo będzie wystartować z projektem. Projektem, który zrobimy raz a dobrze, bez zbędnych poprawek, a chyba o to tu chodzi.

Projekt mieszkania – jakie pytania musi zadać architekt wnętrz?

Pytania o członków rodziny – oczywiste jest, że trzeba zapytać o ilość i wiek mieszkańców projektowanych wnętrz mieszkania. Architekt wnętrz podczas rozmowy z klientem powinien również dowiedzieć jakie są przyzwyczajenia mieszkańców i jak spędzają czas. Podczas omawiania na przykład sypialni, warto zapytać czy nie będzie użytkowania jako miejsce pracy jednego z mieszkańców. Klienci sami często zapominają, w ferworze wybierania kolorów ścian i płytek, o jakże ważnych, funkcjonalnych aspektach wnętrz.

Pytania o preferencje – lodówka w zabudowie, a może side by side? Zmywarka 45 czy 60? Pralka w kuchni czy w łazience? Wanna czy prysznic? Tematów do omówienia jest wiele, dlatego warto mieć ze sobą wydrukowaną listę pytań, czyli ankietę preferencji dla klienta. Bez takiej ściągi łatwo zapomnieć o połowie ważnych rzeczy do omówienia, a po co tracić czas na kolejne spotkania, których i tak będzie pewnie niemało.

Pytania o wymogi – czy ktoś ma alergię na jakieś materiały? Czy są zwierzęta i wymagane jest wydzielone miejsce dla pupili? I tak.. fajnie pogawędzić z klientem o kolorach i płytkach, ale dobrze jest również zadawać jak najwięcej konkretnych pytań. Czasami klient sam zapomni powiedzieć, że np. potrzebuje miejsce na rower labo pianino w salonie. Im więcej trafnych pytań, tym mniej potem poprawek projektu, a o to chyba architektom wnętrz chodzi.

Pytania o zakazy – czasami inwestorzy sami nie wiedzą czego chcą, za to doskonale potrafią wymienić rzeczy, których zdecydowanie nie chcą u siebie, albo co im się bardzo nie podoba. To również cenne informacje, które pomogą dopasować projekt idealnie do gustu naszych klientów.

 

Prezent, czyli ANKIETA PREFERENCJI KLIENTA do ściągnięcia (po zalogowaniu) w formie darmowego pliku pdf w zakładce Moje konto

 

projekt mieszkania - ankieta prefrencji


Najnowsze na blogu

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
05.02.2020

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to takie same zawody? Czym się dokładnie zajmują?

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?
04.29.2020

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta, który ma wykonać indywidualny projekt domu?

proces projektowania wnętrz
04.26.2020

Jak przebiega proces projektowania wnętrz i ile trwa?

W jaki sposób przebiega projekt wnętrz? Ile on trwa? Wszystkie etapy projektowania wnętrz opisane krok po kroku.

jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?
03.01.2020

Jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?

Każdy projektant wnętrz, który zaczyna swoją przygodę ma poważny dylemat, jakie narzędzie pracy wybrać w gąszczu programów do projektowania. Stworzyliśmy zestawienie tych ważniejszych, i naszym zdaniem godnych uwagi.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności