Projekt wnętrz – jakie zapisy warto w nim umieścić?
Projekt wnętrz rządzi się nieco innymi prawami niż projekt architektoniczny czy chociażby budowlany. Na architekcie wnętrz spoczywa o wiele mniejsza odpowiedzialność od architekta budowlanego. Są zapisy, które mimo wszystko warto zawrzeć w projekcie, aby uchronić się prze wszelkimi nieporozumieniami pomiędzy projektanem, a wykonawcami.
Projekt wnętrz – te zapisy powinny się w nim znaleźć
- Wysokości podane na rysunkach mierzone są od poziomu wykończonej posadzki. Rzecz wydaje się niby oczywista, a niejeden elektryk zapędził się i wykonał podejścia za nisko.
- Na rysunkach dla stolarzy dobrze jest zaznaczyć, że wymiary należy sprawdzić.
- Elektryka i hydraulika powinna zostać wykonana przez osoby z uprawnieniami.
- Podane wymiary są orientacyjnie i należy je weryfikować na każdym etapie wykonywanych prac wykończeniowych. Zapis dotyczy zmian typu 1-3 cm różnicy, które zależą np. od tego czy są krzywe ściany, a ich wyrównanie to czasem do 3 cm grubość kleju pod płytki, itp.
- Wszystkie wymiary wynikają z pomiarów inwentaryzacyjnych przeprowadzonych
przed wykonaniem wylewek i tynków, należy je sprawdzić przed przystąpieniem do prac.
- Projekt należy rozpatrywać w całości.
- Przy rysunkach mebli warto dodać, że są to rysunki warsztatowe
- Niejasności związane z projektem, należy skonsultować z projektantem.
- Wszelkie ilości materiałów podanych w wycenach należy zweryfikować przed dokonaniem zamówień.
- Jeżeli projekt dotyczy mieszkania/domu jeszcze nie wybudowanego warto dopisać: wymiary pomieszczeń nie są pomiarami z natury, projekt wykonano na podstawie rzutów deweloperskich
- Projekt Aranżacji Wnętrz NIE obejmuje projektów, będącymi projektami architektoniczno-budowlanymi w rozumieniu ustawy Prawo Budowlane, oraz projektów branżowych i wykonawczych poszczególnych instalacji, do której niezbędne są uprawnienia projektowe w danej specjalności. Wytyczne zawarte w Projekcie Aranżacji Wnętrz mają jedynie charakter poglądowy i wymagają uszczegółowienia przez specjalistę i wykonawcę.
- Instalacje elektryczne i hydrauliczne, a także prace remontowo-budowlane należy wykonać zgodnie z wytycznymi dokumentacji architektoniczno-budowlanej, z uwzględnieniem wytycznych zawartych w Projekcie Aranżacji Wnętrz. Wszystkie prace przy wykonywaniu wyżej wymienionych instalacji, muszą zostać wykonane przez specjalistów w zakresie danej dziedziny, z aktualnymi uprawnieniami do ich wykonywania. Muszą one zostać wykonane zgodnie z obowiązującymi normami, polskim prawem budowlanym i przy zachowaniu obowiązujących zasad BHP.
Powyższe zapisy zabezpieczają interesy projektanta wnętrz oraz inwestora, a wykonawcy nie mają możliwości obarczenia osób trzecich za źle wykonane prace remontowe.