Jak skutecznie wygłuszyć dom?

Jak skutecznie wyciszyć dom?

Często przeprowadzka z mieszkania do domu wiąże się z ucieczką przed hałasem. Za ścianą nie ma głośnych sąsiadów, nie ma windy, pod oknem nie przebiega ruchliwa ulica. Teoretycznie, cisza i spokój. Żeby jednak rzeczywiście tak było, trzeba starannie wybrać działkę, sposób wykończenia wnętrz, przemyśleć konstrukcję ścian i stropów, a nawet wybrać odpowiednie sprzęty AGD. Zbudowanie domu po prostu z obowiązującymi standardami i przepisami nie gwarantuje nam komfortu akustycznego. O komfort trzeba się postarać samemu, a najlepiej zatrudnić jeszcze przed budową domu projektanta wnętrz.

ZOBACZ TEŻ: Odbiór techniczny mieszkania.

Przegrody zewnętrzne

Materiały używane do wznoszenia ścian konstrukcyjnych zazwyczaj zapewniają wysoką izolacyjność. Zazwyczaj są to pustaki, bloczki z keramzytobetonu, bloczki silikatowe. Jednak w głośnych lokalizacjach może być konieczne wzniesienie ścian zewnętrznych z materiałów o jak najwyżej izolacyjności akustycznej i ocieplenie ich specjalną wełną mineralną, a nie styropianem.

Przegrody wewnętrzne

Akustyczny komfort w domu można zapewnić, stosując ciężkie stropy międzykondygnacyjne, na przykład płyty żelbetowe o grubości minimum 18-20 cm. Unikajmy lekkich stropów gęstożebrowych. Na stropach zaleca się stosować podłogi pływające z elastyczna warstwą izolacji akustycznej o grubości minimum 2 cm.

Ściany wewnętrzne najlepiej budować z masywnych materiałów typu pełne bloczki silikatowe albo pełna cegła. Unikajmy popularnych bloczków z betonu komórkowego czy lekkich pustaków. Żeby ograniczyć przenoszenie hałasu między pokojami, ściany wewnętrzne należy opierać na stropach a nie na podłodze pływającej. Najważniejsza zasada: im cięższa będzie masywna ściana działowa albo im grubsza ściana gipsowo-kartonowa, tym lepiej będzie izolować od dźwięków.

Jeżeli chcemy wyciszyć strefę sypialni od pozostałych części budynku, najlepiej jest zastosować korytarz z dwojgiem drzwi. Można również zastosować drzwi o możliwie najwyższej izolacyjności akustycznej, tak zwane drzwi akustyczne lub dźwiękoizolacyjne. Dla takich drzwi zalecane są wartości parametru Rw≥42 dB. Drzwi akustyczne powinny mieć przynajmniej dwa elementy – uszczelkich przy przylgach oraz opadające uszczelki progowe.

ZOBACZ TEŻ: Projekt kuchni.

Pogłos

Nowoczesne domy mają to do siebie, że pomieszczenia są duże, na przykład otwarta strefa dzienna na parterze albo hol wejściowy połączony z salonem o wysokości dwóch kondygnacji. W tak ogromnej kubaturze pojawia się pogłos. Potęguje go dodatkowo stosowanie twardych materiałów wykończeniowych, na przykład szkła, gładzi gipsowej, kamienia naturalnego, betonu architektonicznego oraz płytek gresowych. Pogłos jest kłopotliwy, gdyż zwiększa hałas i czasami utrudnia rozmowę. Możemy wykorzystać miękkie materiały wykończeniowe, aby go ograniczyć, na przykład tapety, panele na ściany z gąbki fluffo, zasłony. Modne ostatnio są również sufity akustyczne sufity monolityczne firm Baswaphon, Rockfon, Owa. Są idealnie gładkie i mają strukturę powierzchni zbliżoną do gładzi. Pokryte są dodatkowo tynkiem akustycznym.

 

Urządzenia domowe

Każdy ma inny poziom wrażliwości na hałas. Planując dom z otwartą kuchnią albo montaż klimatyzatora naściennego, najlepiej wybierać urządzenia o możliwie niskim poziomie poziomie hałasu. Każdy sprzęt AGD ma podaną wartość emisji hałasu, która jest umieszczona na etykiecie energetycznej. Analizując obecnie dostępne na rynku urządzenia, można przyjąć , że poziom mocy akustycznej cichej zmywarki nie powinien przekraczać 42dB(re 1 pW), a cichej lodówki 38dB (re 1 pW). Najgłośniejszymi urządzeniami są ekspresy do kawy, odkurzacze oraz wyciągi kuchenne.

ZOBACZ TEŻ: Wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni.


Najnowsze na blogu

na jakim etapie budowy domu najlepiej kontaktowac się z projektantem wnętrz?
08.13.2019

Kiedy najlepiej kontaktować się z architektem wnętrz?

Na jakim etapie budowy domu najlepiej kontaktować się z architektem wnętrz?

Rodzaje frontów kuchennych
07.17.2019

Jakie fronty wybrać do kuchni?

Drewno, MDF lakierowany, płyta wiórowa laminowana.. jakie fronty wybrać do kuchni?

Wytyczne usytuowania gniazd w kuchni.
07.12.2019

Wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni

Wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni - czyli jak dobrze zaprojektować kuchnię?

odbiór kluczy od mieszkania
07.07.2019

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera, a odbiór kluczy. Na co zwrócić uwagę?

Kilka wskazówek, jak przygotować się na odbiór mieszkania.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności