Wysokość blatu w kuchni – jaka powinna być?

Spis treści:
1. Wysokość blatu w kuchni ze względu na wzrost
2. Wysokość blatu w kuchni – metoda łokcia
3. Wysokość blatu w kuchni ze względu na rodzaj wykonywanych czynności
4. Wysokość blatu w kuchni ze względu na wyposażenie
5. Wysokość blatu w kuchni – barek
6. Wysokość blatu w kuchni – miejsce do jedzenia
7. Wysokość blatu w kuchni – standardowa wysokość

Wysokość blatu w kuchni to jedno z ważniejszych pytań jakie musimy sobie postawić przed przystąpieniem do projektu kuchni.

Standardowa wysokość blatu w kuchni zmieniała z biegiem lat wraz ze zmianą średniego wzrostu ludzi. Ludzie są coraz wyżsi i z biegiem lat standardowa wysokość blatu wzrosła z 86 cm do 90 cm. Nie jest oczywiście powiedziane, że każdy powinien mieć w tych czasach blat w kuchni na wysokości 90 cm, zależy to od wielu czynników. Pierwszym z nich jest wzrost osób korzystających z kuchni.

Wysokość blatu w kuchni ze względu na wzrost

Inna wysokość blatu będzie rekomendowana dla rodziny, w której  średnia wzrostu wynosi 160, a inna gdy rodzina jest bardzo wysoka. No dobrze, ale co zrobić gdy pani domu ma 160 w kapeluszu, a pan 185? Tutaj musimy iść na kompromis i wypośrodkować wysokość blatu, tak, aby nie było tragedii zarówno dla jednej jak i drugiej strony. Inna metoda, trzeba podjąć decyzję, który z domowników będzie wykonywał większość prac kuchennych i właśnie do niego dostosować wymiary kuchni. Kolejna możliwość, można zróżnicować wysokość blatu. Jednak pomysł ten sprawdzi się jedynie w większych kuchniach. W małych zróżnicowane wysokości blatu kuchennego może dać wrażenie niepotrzebnego chaosu.

Przyjmuje się, że optymalna wysokość blatu kuchennego dla osoby o przeciętnym wzroście 165 cm wynosi 85 cm.

Jaką wysokość powinien mieć blat w kuchni?

Wysokość blatu w kuchni – metoda łokcia

Jedną z metod dobierania wysokości kuchni jest metoda łokcia. Polega ona na tym, że wysokość blatu kuchennego ustala się za pomocą zgiętej ręki w przedramieniu przy wyprostowanej sylwetce. Od łokcia do blatu powinno być od 10 do 20 cm. Jest to najbardziej precyzyjna metoda dobierania idealnej wysokości blatu w kuchni. Jest szybka, skuteczna i często stosowana przez architektów wnętrz.

Wysokość blatu w kuchni

Wysokość blatu w kuchni ze względu na rodzaj wykonywanych czynności

Wzrost domowników to nie wszystko jeżeli chodzi o idealną wysokość blatu w kuchni. Rodzaj wykonywanych prac kuchennych również ma znaczenie. Im cięższe prace, wymagające większej siły fizycznej, tym blat powinien być na niższej wysokości. Dla bardziej precyzyjnych prac, blat lepiej aby był wyżej.

Idealna do prac, w których niezbędny jest nacisk z góry, czyli na przykład wyrabianie ciasta. Jednocześnie jest to dobra wysokość do spożywania posiłków, dlatego też często do prac kuchennych wymagających siły używamy stołu.

Standardowa wysokość szafkowych blatów kuchennych, służąca do cięższych prac w kuchni, które wykonuje się na stojąco: mieszanie, ucieranie, zmywanie naczyń itp.

Wszystkie czynności, które nie wymagają większego wysiłku,. W tym krojenie czy obieranie.

Wygodna wysokość do spożywania szybkich posiłków czy odkładania produktów.

Jaka wysokość kuchni?

Wysokość blatu w kuchni ze względu na wyposażenie

Jeżeli wymarzymy sobie w kuchni sprzęty wolnostojące, czyli na przykład stylizowaną wolnostojącą kuchenkę gazową lub elektryczną, musimy się liczyć z tym, że wysokość blatu w kuchni musimy dostosować do standardowej wysokości takich sprzętów, czyli 85 cm. W innym wypadku, jeżeli zastosujemy wyższy blat niż kuchenka, jest ryzyko że będziemy przypalać sąsiednie szafki.

Wysokość blatu w kuchni – barek

Wysokość barku w kuchni uzależniona jest od preferencji i wysokości hokerów jakie chcemy zastosować. Lub na odwrót, jeżeli mamy już kuchnię po montażu, to wysokość stołków barowych dostosowujemy do wysokości blatu barku. Jak to zrobić? Odległość między siedziskiem, a blatem powinna wynosić co najmniej … cm, tak aby swobodnie zmieścić nogi.

jaką wysokość powinien mieć barek w kuchni?

Wysokość blatu w kuchni – miejsce do jedzenia

Wysokość blatu przy którym jemy posiłki, powinna być dostosowana do standardowej wysokości krzeseł, tak aby komfort spożywania posiłków był jak największy. Standardowa wysokość siedziska typowego krzesła wynosi 45-50 cm. Blat stołu powinien znajdować się na wysokości 76-80 cm.

 

Wysokość blatu w kuchni – standardowa wysokość

Standardowa wysokość blatu w kuchni, wynosiła jeszcze niedawno 86 cm. Składało się na to 10 cm wysokości cokołu plus standardowa wysokość szafek 72 cm plus blat, który zazwyczaj ma 3,8 cm, czyli łącznie dokładnie 85,8 cm. Cokół zazwyczaj maksymalnie mierzy 15 cm, więc przy standardowej wysokości szafek, możemy uzyskać maksymalnie (przy 4 centymetrowym blacie) łączną wysokość na poziomie 91 cm. Można oczywiście zastosować szafki na wymiar o wyższym rozmiarze, co daje nam nieograniczone możliwości aranżacyjne i brak przeszkód w zastosowaniu większych wysokości blatu. Plusem w tym wypadku będzie również więcej miejsca do przechowywania sprzętów kuchennych.


Najnowsze na blogu

Architektura Bydgoszczy
05.30.2020

Nowoczesna architektura Bydgoszczy

Oprócz historycznej architektury, Bydgoszcz nabiera coraz więcej kolorów jeśli chodzi o nowoczesne projekty budynków.

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
05.02.2020

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to takie same zawody? Czym się dokładnie zajmują?

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?
04.29.2020

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta, który ma wykonać indywidualny projekt domu?

proces projektowania wnętrz
04.26.2020

Jak przebiega proces projektowania wnętrz i ile trwa?

W jaki sposób przebiega projekt wnętrz? Ile on trwa? Wszystkie etapy projektowania wnętrz opisane krok po kroku.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności