Wytyczne usytuowania gniazd w kuchni.

Wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni

Spis treści:
1. Wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni
2. Instalacja elektryczna w kuchni – gniazda wtykowe
3. Płyta grzewcza – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni
4. Piekarnik – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni
5. Okap – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni
6. Zmywarka – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni
7. Lodówka – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni
8. Kuchenka mikrofalowa – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni
9. Podłączenia hydrauliczne – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni

Wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni

Wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni, pomogą Ci zaprojektować kuchnię samodzielnie. Marzysz o nowej kuchni, ale nie stać Cię na projekt u profesjonalnego projektanta wnętrz? Jak to wszystko rozplanować? Pan Heniu stoi już z wiertarką w ręku i pyta gdzie mają być przyłącza w Twojej kuchni, a Ty nie wiesz co zrobić? Spokojnie, kilka podstawowych wskazówek powinno ułatwić to zadanie.

Instalacja elektryczna w kuchni – gniazda wtykowe

Najczęstszy błąd popełniany przez wykonawców to umieszczanie gniazd bezpośrednio za sprzętami. Gniazda elektryczne powinny być usytuowane w sąsiednich szafkach, tak aby był do nich swobodny dostęp. Kolejny argument jest taki, że przy standardowej głębokości blatu, za sprzętem AGD nie będzie wystarczająco miejsca na wtyczkę.

Gdzie umieścic gniazda elektryczne w kuchni?

 

Płyta grzewcza – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni

Ważna informacja: płyty grzewcze powinny być instalowane przez osoby mające uprawnienia. Numer uprawnień  z datą i podpisem najlepiej umieścić na pierwszej stronie instrukcji sprzętu.

Wytyczne usytuowania gniazd w kuchni.

Piekarnik – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni

Piekarnik może być zasilany gniazdem jednofazowym, gdy jego napięcie znamionowe wynosi 230V – tą informację znajdziesz w instrukcji. Są też modele piekarników, które wymagają trójfazy, czyli te o napięciu znamionowym 400V. Jeżeli mieszkasz w starym budownictwie i nie zamierzasz przerabiać instalacji, musisz wybrać piekarnik o mocy 230V. Gniazda trójfazowe są standardem w nowym budownictwie, i wtedy warto wybrać piekarnik o większym napięciu 400V, ponieważ są bardziej wydajne i bardziej oszczędne. Usytuowanie przyłączy elektrycznych powinno znajdować się poza światłem sprzętów, najlepiej nad, pod piekarnikiem lub w sąsiedniej szafce.

Ważna informacja: piekarniki również powinny być instalowane przez osoby mające uprawnienia.

 

Wytyczne usytuowania gniazd w kuchni.

Okap – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni

Najważniejsza informacja, jeżeli w kuchni znajduje się tylko jedna kratka wentylacyjna, nie można podłączyć okapu w obiegu otwartym, czyli rura „SPIRO” nie może mieć ujścia do kratki. W kuchni musi być bezpośredni dostęp powietrza do przynajmniej jednej kratki wentylacyjnej. Do okapu w obiegu zamkniętym należy dokupić filtr węglowy.

Gniazdo elektryczne okapu powinno znajdować się w obrysie szafki, powyżej silnika okapu. Kontakt nie powinien znajdować się bezpośrednio za rurą „SPIRO”. Przy ustalaniu miejsca podłączenia okapu, trzeba uwzględnić rozmiar silnika zabudowanego w osłonie okapu, jeżeli nie jest on zabudowany w szafce. Zasilanie elektryczne okapu może być jednofazowe.

Wytyczne usytuowania gniazd w kuchni.

Zmywarka – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni

 Podłączenie elektryczne jak i hydrauliczne zmywarki najlepiej wykonać w szafce zlewozmywakowej lub innej szafce która sąsiaduje ze zmywarką. Szafka zlewozmywakowa jest o tyle dobra, że i tak jest mało praktyczna ze względu na wystającą komorę zlewu. Ważne jest to, żeby gniazdo nie sąsiadowało bezpośrednio z instalacją wodno-kanalizacyjną. Najlepiej, żeby było usytuowane nad nią.

Lodówka – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni

Lodówka wymaga zasilania jednofazowego, i tutaj również najlepiej gdy gniazdo znajduje się w sąsiedniej szafce. Jeżeli lodówka ma kostkarkę do lodów, pamiętajmy o przyłączu wody.

Kuchenka mikrofalowa – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni

Wystarczy zasilanie jednofazowe. Gniazdo umieszczamy nad blatem roboczym, jeżeli mikrofala będzie wolnostojąca. Jeśli w zabudowie, przyłącze instalujemy w sąsiedniej szafce.

Podłączenia hydrauliczne – wytyczne usytuowania przyłączy w kuchni

Wyjście na zimną wodę (zaworek ½ cala na ¾ cala) powinno znajdować się obrysie szafki zlewowej, lub innej sąsiedniej szafki.

Bardzo ważne: Rury biegnące po ścianie oraz przyłącza hydrauliczne znajdujące się za pralką lub zmywarką uniemożliwiają ich instalację. W takim wypadku trzeba przesunąć przyłącza lub zastosować głębszy niż 60 cm blat na wymiar.

Wytyczne usytuowania hydrauliki w kuchni.

Komentarze są wyłączone.


Najnowsze na blogu

jakie są najczęstsze błędy w projektowaniu wnętrz?
07.05.2019

Projektowanie wnętrz, a najczęściej popełniane błędy przez architektów

Najczęstsze błędy popełniane podczas projektowania wnętrz

Jakie cechy ma dobry architekt wnętrz ?
06.28.2019

10 cech dobrego architekta wnętrz

Jakie cechy powinien posiadać dobry architekt wnętrz?

odbiór kluczy od mieszkania
06.25.2019

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera, a odbiór kluczy. Na co zwrócić uwagę?

Kilka wskazówek, jak przygotować się na odbiór mieszkania.

Podłoga 3d z żywicy epoksydowej
06.22.2019

Podłoga 3D z żywicy epoksydowej – jak zrobić graficzną podłogę?

Kilka słów o podłogach 3D z żywicy epoksydowej

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności