Jak zaoszczędzić na kosztach w wykończeniu mieszkania?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania? Na czym można zaoszczędzić?

Koszt wykończenia mieszkania i to na czym możemy z czystym sumieniem zaoszczędzić, to ważny temat dla osób, które kupują swoje pierwsze mieszkanie, mają ograniczony budżet lub nie lubią po prostu przepłacać.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania?

Koszt wykończenia mieszkania z umeblowaniem może być bardzo różny. Jest tu bardzo dużo zmiennych elementów, które znacząco wpływają na finalny koszt. Średni budżet jaki musi założyć inwestor na wykończenie swojego mieszkania wraz z umeblowaniem waha się w granicach 1000zł-2500zł/m2. 2000zł/m2 to idealny budżet, aby w fajnym standardzie wykończyć i umeblować mieszkanie.

ZOBACZ TEŻ: Projekt kuchni.

Koszty wykończenia mieszkania.

Koszty wykończenia mieszkania najlepiej przeanalizować bez mebli, sprzętów AGD oraz elementów ruchomych. Rozrzut cen mebli i sprzętów jest tak wielki, że nadaje się na analizę do osobnego artykułu. Zakładamy również, że wykańczamy mieszkanie od stanu deweloperskiego, czyli wszystkie instalacje, w tym elektryczne już są.

Koszty wykończenia mieszkania zazwyczaj kształtują się następująco:

60% Koszt  materiałów trwałych, czyli płytek, farb, wszelkich okładzin ściennych, drzwi, klamek, armatury, podłóg to nasz główny koszt.

30 % Koszt robocizny, czyli to co musimy zapłacić fachowcom od płytek, podłóg, malarzom.

10% Chemia budowlana, czyli wszelkie fugi, kleje, zaprawy, zaworki, rurki, folia w płynie. Niby nic, ale trochę się tego nazbiera, i wychodzi na koniec całkiem realny koszt, który trzeba uwzględnić w kosztorysie.

Na których elementach wykończenia wnętrz można zaoszczędzić?

Naturalnym wydaje się, że możemy zaoszczędzić na elementach wykończeniowych. I słusznie, bo na przykład te same płytki w sklepie stacjonarnym mogą kosztować 80zł, a w sklepie internetowym 65zł.  Warto korzystać z natrafiających się promocji,  ale przede wszystkim dopytywać o rabaty w sklepach przy większych zamówieniach. Sprzedawcy często nie informują sami z siebie, że mają możliwość dać rabat. Dobrze jest być w takich sytuacjach twardym negocjatorem.

Oszczędności na materiałach wykończeniowych.

Podłoga – to spora część naszego budżetu. Mamy do wybory:

W przypadku wyboru paneli mamy dużą oszczędność. I jeżeli zależy nam na cięciu kosztów, będzie to najlepszy wybór.  Zakładając, że średnia wielkość mieszkania to 60m2, i mówimy w tym momencie o podłodze w salonie i sypialni, to średnia powierzchnia tych pomieszczeń wynosi 45m2. Tak więc obrazując potencjalne koszty, kształtowałoby się to następująco:

Drzwi – na koszt drzwi składa się cały komplet, czyli skrzydło, ościeżnica (czyli framuga) oraz klamka. Taki zestaw, dobrej jakości drzwi z pełnej płyty zaczyna się od 1800 zł. Drzwi nie z pełnej płyty, czyli z plastrem miodu w środku, niewygłuszające dźwięków (nieakustyczne) można kupić już za 1000 zł w zestawie z najtańszą klamką za 50 zł.

Załóżmy, że w naszym mieszkaniu mamy średnio 3 pary drzwi: do łazienki, salonu i sypialni. Tutaj koszty kształtowałaby się następująco:

Płytki – czyli gres, glazura i terakota. Płytki można kupić już za 19zł/m2 w markecie, jest to jednak słabej jakości chińszczyzna i chyba nie warto iść w takie skrajności. Porządne płytki polskich producentów takich jak Paradyż, Tubądzin można kupić już za 80zł/m2. Oprócz walorów estetycznych nie brakuje im nic jeśli chodzi o jakości. Niczym się nie różnią od płytek hiszpańskich czy włoskich, jeśli chodzi o kalibrację czy jakość wykonania. Za włoskie czy hiszpańskie płytki musimy zapłacić co najmniej 140zł/m2 i nie ma tu górnej granicy. Za już naprawdę fajne płytki wielkoformatowe z efektownym wzorem trzeba zapłacić przynajmniej 200zł/m2.

Tak więc załóżmy, że w średniej wielkości mieszkaniu mamy płytki na podłodze w holu, w pasie roboczym w kuchni, oraz cała łazienka i to daje nam 35m2 płytek łącznie.  Orientacyjne koszty:

Farby – najlepiej wybrać ceramiczną farbę zmywalną. Możemy jednak zaoszczędzić malując miejsca za szafami i tam gdzie nie ma dostępu tańszymi alternatywami. Wydajność farb jest bardzo różna, zależy od producenta, rodzaju powierzchni oraz techniki malowania. Producenci podają, że wydajność farb do ścian wynosi w granicach 12-16m2/l.

Armatura – czyli baterie. Baterie natynkowe, w tym sztorcowe są zdecydowanie tańsze niż baterie podtynkowe. Podtynkowe są designerskie i wyglądają bardzo nowocześnie. Jeżeli jednak kierujemy się budżetem kupmy dobrej jakości baterie natynkowe. Nie warto jednak oszczędzać na jakości baterii. Chińszczyzna nie wchodzi w grę, ani firmy które nie mają serwisu w Polsce. Jeżeli już wybieramy tańszą opcję to niech to będzie sprawdzona marka, gwarantująca dobrą jakość. Popularne marki dobrej jakości to na przykład Kludi, Grohe, Hansgrohe.  Rozstrzał cen armatury jest ogromny, i chyba nie ma górnej granicy. Dla przykładu ceny armatury marek w wystarczającej jakości:

WC – zazwyczaj montujemy wc podwieszane i tutaj absolutnie nie możemy oszczędzać na stelażu podtynkowym, ponieważ to się po prostu nie opłaca. Jest to element ukryty w ścianie i w razie awarii będziemy musieli zaserwować sobie remont łazienki. Dla 300zł „oszczędności” ma to średni sens. Chińskie zamienniki są wykluczone. Popularne dobre marki to na przykład Geberit, Grohe. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, alternatywą jest porządny wc kompaktowy o dobrej jakości. Przykładowe ceny wc:

Sanitariaty – rozstrzał cen polskich producentów, a włoskich jest bardzo duży. Dosyć często wynika to z prestiżu jaki wyrobiła sobie marka. Polscy producenci w dzisiejszych czasach już nadążają za designem i mają odpowiednie powłoki na sanitariatach. I tak, możemy się spierać, że ceramika czasem jest lepszej jakości, ale jednak w tym wypadku często płaci się za logo.

Wanna i prysznic – jeżeli zależy nam na budżecie, lepszym wyborem będzie wanna. Wanny są dużo tańsze niż kabiny prysznicowe. Z drugiej strony, przy całym remoncie koszt zakupu prysznica to niewielki ułamek.. Jeżeli już decydujemy się na prysznic nie wolno oszczędzać. Kabina musi być dobrej jakości. Drzwi z rozsuwanymi drzwiami muszą mieć metalowe rolki. Plastikowe po jakimś czasie będą się zacinały. Drzwi z otwieranymi drzwiami muszą mieć porządne zawiasy, jest to bardzo ważne. W przypadku prysznica walk in możemy trochę oszczędzić. Chociaż dobrze by było, żeby szyby miały odpowiednią powłokę, dzięki czemu nie zajdą nam kamieniem i będą łatwiejsze w utrzymaniu. Odpływ liniowy (ukryty w podłodze bez brodzika) to także spory wydatek.

ZOBACZ TEŻ: Odbiór techniczny mieszkania.

Oszczędności na robociźnie.

Czy warto oszczędzać na robociźnie? Niektóre prace faktycznie można wykonać samodzielnie, czyli na przykład pomalować ściany na biało czy położyć zwykłe panele. Trzeba tu jednak wyważyć sobie ile kosztuje nasza roboczogodzina czy wolny weekend, a ile bierze fachowiec.

Prace glazurnicze – jeżeli nie mamy doświadczenia, ani sprzętu, nie warto sobie tego robić. Pomimo, że prace glazurnicze są drogie, nie warto oszczędzać. Będzie widać każdy mankament.

Montaż drzwi – to niewielki wydatek w porównaniu do wszystkich kosztów. Najlepiej, aby montażem drzwi zajęła się firma która nam je dostarcza. Po pierwsze zrobi to najlepiej, po drugiej będzie najprawdopodobniej przedłużona gwarancja, po trzecie w razie wadliwych drzwi jesteśmy zabezpieczeni, i nikt nam nie wmówi złego montażu, po czwarte zapłacimy mniej za drzwi. Stawka VAT za drzwi kupowane wraz z montażem wynosi 8%, natomiast bez montażu

Oszczędności na chemii budowlanej.

Chemia budowlana – nie mamy tutaj dużego pola manewru, jeżeli chodzi o oszczędności. Chemię budowlaną najkorzystniej jest kupować w hurtowniach, a jak są dobre oferty to w sklepach internetowych.

 

 


Najnowsze na blogu

Architektura Bydgoszczy
05.30.2020

Nowoczesna architektura Bydgoszczy

Oprócz historycznej architektury, Bydgoszcz nabiera coraz więcej kolorów jeśli chodzi o nowoczesne projekty budynków.

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
05.02.2020

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to takie same zawody? Czym się dokładnie zajmują?

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?
04.29.2020

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta, który ma wykonać indywidualny projekt domu?

proces projektowania wnętrz
04.26.2020

Jak przebiega proces projektowania wnętrz i ile trwa?

W jaki sposób przebiega projekt wnętrz? Ile on trwa? Wszystkie etapy projektowania wnętrz opisane krok po kroku.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności