odbiór kluczy od mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera, a odbiór kluczy. Na co zwrócić uwagę?

Spis treści:
Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – jak się do tego przygotować?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – weź ze sobą

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – lista czynności

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – o czym warto pamiętać?

 

Zakup mieszkania lub budowa domu dla większości z nas to jedna z ważniejszych decyzji finansowych w życiu. Na co zwrócić uwagę, aby odbiór techniczny mieszkania bądź domu nie był źródłem stresu? Jest kilka zasad, które powinien znać każdy, kto wkrótce będzie odbierał klucze do swojego wymarzonego lokum. Pamiętaj, że każda usterka może Cię kosztować w przyszłości sporo nerwów, czasu, a przede wszystkim pieniędzy. Na odbiór mieszkania zarezerwuj sobie przynajmniej dwie godziny. Nie spiesz się! Każdą czynność warto wykonać dokładnie i bez pośpiechu, przyjrzeć się wszystkim elementom mieszkania, na które składa się zazwyczaj również piwnica oraz miejsce postojowe, czy garaż. Na spotkanie umów się koniecznie w ciągu dnia. W świetle dziennym widać o wiele więcej! Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby sprostać temu zadaniu, weź ze sobą osobę, która jest pewna siebie w tematach budowlanych i technicznych.

Możesz również zatrudnić specjalistę, który zajmuje się tym na co dzień i wychwyci od razu każdą usterkę. Osób, którzy zajmują się profesjonalnym odbiorem technicznym mieszkań jest coraz więcej. Najlepiej zatrudnić inspektora nadzoru budowlanego, którego znajdziesz przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa. Inspektorzy nadzoru budowlanego mają oddziały we wszystkich większych miastach. Telefon do PZITB w Warszawie (22) 826 14 22. Koszt wizyty inspektora budowlanego to około 200-300zł.

Niektóre elementy możemy sprawdzić samodzielnie. Jak w prosty sposób odebrać mieszkanie od dewelopera?

 

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – jak się do tego przygotować?

Na odbiór techniczny mieszkania warto dobrze się przygotować. Dopóki nie podpiszesz protokołu odbioru, masz wiele atutów w ręku. Deweloper raczej nie zwleka z naprawą zgłoszonych usterek, ponieważ odbiór mieszkania wiążę się z zapłaceniem ostatniej raty. Każda wada, której nie można usunąć, to argument do negocjacji o obniżenie ceny za mieszkanie. Słowem klucz jest tutaj protokół, w którym musi znaleźć lista wszystkich usterek. Nie pozwól na to, aby coś zostało pominięte w protokole!

W dniu odbioru deweloper powinien mieć pozwolenie na użytkowanie budynku. Mamy wtedy gwarancję, że budynek przeszedł wszystkie odbiory techniczne i są podpisane umowy z dostawcami mediów.

1. Nie śpiesz się – zaplanuj odbiór tak, żeby mieć czas wszystko spokojnie obejrzeć

2.  Zaplanuj odbiór w ciągu dnia – kiedy jest jasno masz większą szansę na wykrycie wszystkich wad

3. Zrób listę – lista rzeczy do sprawdzenia jest niezbędna, aby o niczym nie zapomnieć (lista kontrolna znajduje się na dole artykułu)

4. Weź ze sobą niezbędne rzeczy – pamiętaj, aby dobrze wcześniej się przygotować

 

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – weź ze sobą

 

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – na co zwrócić uwagę?

Lista rzeczy, które musisz sprawdzić podczas odbioru mieszkania

 1. Czy powierzchnia mieszkania jest właściwa?

Niezależnie od tego czy odbierasz lokal w stanie surowym zamkniętym czy pod klucz, zmierz dokładnie czy dom (mieszkanie) ma dokładnie taką powierzchnię jak stanowi umowa. Powierzchnia mieszkania może być obliczana w różny sposób, w zależności jaką normę przyjął deweloper, z tynkiem lub bez, ze ściankami działowymi lub bez. Wszelkie odstępstwo od umowy, uprawnia Cię od odstąpienia od niej, lub daje możliwość ubiegania się o zwrot o różnicę w powierzchni.

 1. Czy ściany są proste?

Drugim ważnym krokiem podczas odbioru technicznego jest sprawdzenie czy wszystkie ściany są proste. Przykładamy poziomicę do każdej ściany w mieszkaniu i sprawdzamy nie tylko poziom, ale także czy nie ma szczelin między poziomicą, a ścianą. Sprwadź czy na ścianach nie ma pęknięć i rys. Przy okazji zwróćmy uwagę czy są zachowane kąty proste między ścianami a podłogą. Możemy to łatwo sprawdzić za pomocą kątownika. Sprawdźmy wszelkie nadproża okienne, czy jest zachowana ta sama odległość od sufitu. W innym wypadku będziemy mieć problem z montażem rolet lub karniszy. Na koniec sprawdźmy stan tynków, odnotujmy wszelkie pęknięcia, usterki, zawilgocenia. Nie spieszmy się, ponieważ wszystkie wychwycone usterki można zgłosić, a deweloper powinien je od razu usunąć lub udzielić rabatu na zakup nowego mieszkania. Jeżeli mieszkamy na ostatnim piętrze, bardzo ważne jest sprawdzenie stanu sufitu, ponieważ wszelkie zawilgocenia mogą świadczyć o źle wykonanym dachu.

 1. Czy podłogi są równe i w poziomie?

Kolejnym ważnym punktem w odbiorze technicznym mieszkania są podłogi. Koniecznie sprawdź poziomicą czy trzymają poziom w całym mieszkaniu, czy nie ma pęknięć, dziur, wybrzuszeń w wylewce. Jest to istotne choćby po to, aby glazurnik nie miał problemu z układaniem glazury i terakoty, a parkieciarz podłogi. Możesz również zrobić prosty test piłeczką. Jeżeli kupujesz mieszkanie na parterze, warto sprawdzić grubość wylewki, która powinna mieć minimum 5 cm. Ma ona bezpośredni wpływ na izolację mieszkania, i niedoróbka spowoduje wyższe rachunki na ogrzewanie w przyszłości. Następna bardzo ważna rzecz, sprawdź czy tarasy, balkony mają odpowiedni spadek, tak aby woda mogła swobodnie spływać.

 1. Czy okna są szczelne, czy drzwi zostały osadzone prawidłowo?

Drzwi i okna powinna się płynnie otwierać i zamykać. Powinny się otwierać na minimum 90 stopni. Otwarte okna i drzwi nie powinny samoczynnie się zamykać. To są podstawy, ale co dalej? Bardzo ważne: sprawdź czy szyby w oknach nie są porysowane! Najłatwiej zrobić to stojąc na wprost okna w odległości około 2 metrów. Sprawdź czy drzwi i okna nie są porysowane, czy działają wszystkie klamki i zamki. I co bardzo ważne, okna powinny być szczelne, co możemy sprawdzić za pomocą testu z kartką. Włóż kartkę między okno i uszczelkę, zamknij okno i sprawdź czy nie da się jej swobodnie wyjąć, w innym wypadku najprawdopodobniej będzie to oznaczać, że okno jest nieszczelne. Jeżeli nie ma zamontowanych drzwi, sprawdź czy otwory są odpowiedniej wielkość, i czy mają odpowiednią geometrię. Pamiętajmy o parapetach, ważne by były zamontowane równo i estetycznie wykończone.

 1. Gwarancje, atesty?

Zażądaj od dewelopera gwarancji i atestów wszystkich elementów wyposażenia, takich jak drzwi wejściowych, okien, grzejników itd. Atesty drzwi wejściowych będą nam potrzebne do ubezpieczenia mieszkania, można dzięki temu uzyskać niższą stawkę

 1. Czy działają instalacje w mieszkaniu? Sprawdź

 

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – lista czynności

Na odbiór mieszkania warto zabrać ze sobą szczegółową listę kontrolną, aby niczego nie pominąć. Łatwo o czymś zapomnieć przy emocjach jakie towarzyszą odbiorowi wymarzonego lokum.

LISTA REFERENCYJNA CZYNNOŚCI

Przygotowania do odbioru

 

Sprawdzić powierzchnie

 1. Kuchnia
 2. Łazienka
 3. Przedpokój
 4. Pokój nr 1
 5. Pokój nr 2
 6. Pokój nr 3
 7. Łącznie

 

Sprawdzić wysokości pomieszczeń

 1. Kuchnia
 2. Łazienka
 3. Przedpokój
 4. Pokój nr 1
 5. Pokój nr 2
 6. Pokój nr 3

 

Ściany i sufity

 

Posadzki

 

Kontrola okien i drzwi

 

Kontrola poddasza

 

Kontrola balkonów i tarasów

 

Grzejniki

 

Kontrola instalacji sanitarnych i C.O.

 

Kontrola instalacji elektrycznych

 

Kontrola wentylacji

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera – o czym warto pamiętać?

Podczas odbioru mieszkania, pamiętaj że powinieneś dostać klucze do wszystkich drzwi, także tych w częściach wspólnych, do skrzynek z licznikami, bezpiecznikami, skrzynki pocztowej, piwnicy, ewentualnego garażu. Pamiętaj, że taras, balkon, garaż, piwnica także należą do mieszkania i je również należy sprawdzić. Czy do ich wykonania zostały użyte materiały zgodnie z umową? Czy miejsce garażowe ma odpowiednia wielkość? Powinno mieć minimum 2,3mx5m.

Ważna informacja, lokal, który odbierasz powinien być wysprzątany. Jeżeli panujący chaos, brudne szyby, sterta pozostałości po wykonawcach utrudnia Ci ocenę faktycznego stanu technicznego mieszkania, masz prawo do odmowy podejścia do odbioru mieszkania. I nie da daj sobie wmówić, że przecież to budowa, i nie ma co oczekiwać cudów.

Jeżeli interesuje Cię tematyka projektowania wnętrz? Być może zainteresują Cię nasze autorskie kursy projektowania wnętrz.

Jakie Ty masz doświadczenia z odbioru mieszkania od dewelopera?


Najnowsze na blogu

Architektura Bydgoszczy
05.30.2020

Nowoczesna architektura Bydgoszczy

Oprócz historycznej architektury, Bydgoszcz nabiera coraz więcej kolorów jeśli chodzi o nowoczesne projekty budynków.

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
05.02.2020

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to takie same zawody? Czym się dokładnie zajmują?

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?
04.29.2020

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta, który ma wykonać indywidualny projekt domu?

proces projektowania wnętrz
04.26.2020

Jak przebiega proces projektowania wnętrz i ile trwa?

W jaki sposób przebiega projekt wnętrz? Ile on trwa? Wszystkie etapy projektowania wnętrz opisane krok po kroku.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności