błędy w projekcie hydrauliki

Projekt hydrauliki w projekcie wnętrz – tych błędów nie popełniaj!

Kto z nas nie popełnia błędów? Architekci wnętrz również je popełniają. Dobry projekt hydrauliki to nie lada wyzwanie, a błędy popełniane przez architektów w projekcie przyłączy hydraulicznych niestety nie są rzadkością. Przedstawiamy listę tych najczęściej popełnianych.

7 najczęstszych błędów architektów w projekcie hydrauliki

1. Przyłącza bezpośrednio za zmywarką i pralką

Najczęstszym błędem popełnianym przez projektantów wnętrz, jest  rozplanowywanie przyłączy hydraulicznych bezpośrednio za zmywarką i pralką. O ile przyłącze za pralką może przejść, bo czasami budowa pralki na to pozwala oraz od biedy możemy po prostu nie dosunąć jej całkowicie do ściany.. O tyle ze zmywarką taki błąd nie przejdzie. Producenci zmywarek postanowili skonstruować je taki sposób, że nie sposób dosunąć ich do ściany jeśli bezpośrednio za zmywarką znajduje się przyłącze wod-kan. No i tutaj pojawia się poważny problem – musimy zastosować niestandardową głębokość blatu. Lub po prostu przesunąć przyłącze do sąsiedniej szafki (najlepiej pod zlewem), jeśli majster będzie dla nas łaskawy.

2. Brak przyłącza do wody przy lodówce z kostkarką do lodu

Architekci często zapominają o fakcie, że niektóre lodówki wymagają podłączenia wod-kan. Co prawda są lodówki z kostkarką, które wymagają tylko cyklicznego uzupełnienia wodą, ale są też takie które muszą mieć przyłącze. Dlatego przed przystąpieniem do projektu hydrauliki, dobrze jest się zapoznać z opisami sprzętów jakie wymarzyli sobie inwestorzy.

3. Brak przyłącza ciepłej wody do bidetu

Tak, bidet zdecydowanie potrzebuje ciepłej i zimniej wody, niektórzy architekci zapominają o tym fakcie. Warto zwrócić uwagę na to, jakie dokładnie sanitariaty mają być zainstalowane w łazience inwestora.

4. Zła wysokość baterii przy umywalce w łazience

Architekci czasami zapominają, że bateria może być sztorcowa lub podtynkowa, a to diametralnie zmienia postać rzeczy jeżeli chodzi o wysokość przyłącza wody do takiej baterii. Bateria podtynkowa zazwyczaj powinna znajdować się na wysokości 110-115cm od podłogi lub po prostu 15 cm nad krawędzią umywalki.  Jest to oczywiście sprawa indywidualna i zależy od wzrostu inwestorów.

5. Bateria prysznicowa koliduje z wnękami

Bateria prysznicowa koliduje z zaprojektowanymi wnękami na kosmetyki pod prysznicem. Kiepskim pomysłem jest robienie zupełnie oddzielnych rysunków hydrauliki oderwanych zupełnie od projektu ścian w łazience. Architekt wnętrz powinien mieć kontrolę nad wszystkimi elementami projektu, i ogarniać całość.

6. Bateria przy wannie, a składany parawan nawannowy

Umiejscowienie baterii przy wannie na krótszym boku, jeżeli inwestor wymarzył sobie parawan nawannowy składany na krótszy bok właśnie. Jest to poważny błąd, ponieważ ani nie złożymy do końca takiego parawanu, a przede wszystkim nie będzie dostępu do baterii. W takim przypadku baterie wysuwamy na środek dłuższego boku, a uchwyt naścienny na słuchawkę prysznica w świetle parawanu. A najlepiej zainstalować w jednej linii ze słuchawką w odległości około 1/3 długości wanny, ale to dla architektów o mocnych nerwach.. jeden centymetr błędu, i inwestor nie będzie mógł złożyć parawanu.

7. Bateria przy zlewie, a okno

Bateria przy zlewie przy oknie, która uniemożliwia otwarcie okna. Niby nie tragedia, ale jeżeli okno znajduje się na dużej wysokości od zewnątrz, może okazać się, że inwestor nigdy nie umyje okna.


Najnowsze na blogu

jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?
03.01.2020

Jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?

Każdy projektant wnętrz, który zaczyna swoją przygodę ma poważny dylemat, jakie narzędzie pracy wybrać w gąszczu programów do projektowania. Stworzyliśmy zestawienie tych ważniejszych, i naszym zdaniem godnych uwagi.

jaki jest najlepszy darmowy program do projektowania wnętrz?
02.28.2020

Jaki jest najlepszy darmowy program do projektowania wnętrz?

Szukasz darmowego programu do projektowania wnętrz? Przygotowaliśmy przegląd ważniejszych programów za free, wraz z wadami i zaletami każdego z nich.

jak otworzyć biuro projektowania wnetrz?
09.21.2019

Jak zało­żyć biuro pro­jektowania wnętrz?

Wpis o tym jak otworzyć własne biuro projektowania wnętrz.

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
09.19.2019

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to te same zawody? Wyjaśniamy różnice.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności