Jakie cechy ma dobry architekt wnętrz ?

10 cech dobrego architekta wnętrz

Architekt wnętrz to nie tylko artysta, ale także osoba która posiada wiele umiejętności i cech, po to aby dobrze wykonywać swoją pacę. Projekt wnętrz to nie tylko siedzenie za biurkiem nad jego realizacją, ale również częsty kontakt z Inwestorem. No właśnie, ale jakie cechy są niezbędne, aby projektant był dobry w swym fachu?

  1. Ma poczucie estetyki

Dobry architekt wnętrz ma doskonałe poczucie estetyki i potrafi bezbłędnie zestawiać nieoczywiste kolory.

  1. Jest odważny

Co z tego jeżeli architekt będzie miał gust, ale nie będzie miał siły przebicia podczas tworzenia projektów wnętrz? Dobry architekt wnętrz, poradzi sobie z nieokiełznanym klientem, który ma masę „oryginalnych” pomysłów na swój dom.

  1. Potrafi słuchać

To prawda, że dobry architekt potrafi obronić swoja wizję, ale musi być również dobrym słuchaczem i obserwatorem. Jest to potrzebne po to, aby projekt wnętrz był skrojony na miarę potrzeb Inwestora.

  1. Ma w portfolio realizacje

Oprócz pięknych wizualizacji, architekt powinien posiadać w swoim portfolio realizacje. Pokażą one czarno na białym, czy jego wizje da się zrealizować, czy może buja w obłokach.

  1. Jest słowny

Architekt wnętrz to jakby nie patrzeć artysta, a takim wiele się wybacza, ale.. Co nam po pięknym projekcie wnętrz, jeżeli na przykład architekt przeciąga projekt w nieskończoność bo robi ich kilka jednocześnie w celu zysku, a Inwestor ma sztywne terminy i remont musi się zacząć przed terminem finału projektu?

  1. Zna materiały

Oprócz poczucia estetyki, dobry architekt wnętrz powinien być ekspertem od materiałów wykorzystywanych do wykańczania wnętrz. Co z tego jeżeli projektant wymyśli sobie blat z marmuru w kuchni, skoro nie będzie on funkcjonalny?

  1. Ma wyobraźnię przestrzenną

Ma ponad przeciętną wyobraźnię przestrzenną, potrafi w głowie stworzyć idealny układ, po czym przelewa pomysły na papier czy do programu CAD.

  1. Zna zasady ergonomii

Bardzo ważna umiejętność dobrego architekta, to znajomość i korzystanie z zasad ergonomii w projektowaniu wnętrz. Co z tego, że Inwestor będzie miał piękną łazienkę, jeżeli sanitariaty nie będą usytuowane w odpowiedniej odległości od siebie i będzie ona niefunkcjonalna?

  1. Jest dyskretny

Każdy dobry projekt wnętrz jest poprzedzony dokładnym wywiadem z całą rodziną, i tutaj architekt powinien wykazać się ostrożnością i wyczuciem. Czasami poruszane są przeróżne, niekiedy drażliwe tematy.

  1. Ma poczucie humoru

Proces projektowy jest niekiedy bardzo stresujący, i w sytuacjach kryzysowych architekt powinien potrafić rozładować atmosferę, kiedy emocje sięgają zenitu.


Najnowsze na blogu

Architektura Bydgoszczy
05.30.2020

Nowoczesna architektura Bydgoszczy

Oprócz historycznej architektury, Bydgoszcz nabiera coraz więcej kolorów jeśli chodzi o nowoczesne projekty budynków.

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
05.02.2020

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to takie same zawody? Czym się dokładnie zajmują?

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?
04.29.2020

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta, który ma wykonać indywidualny projekt domu?

proces projektowania wnętrz
04.26.2020

Jak przebiega proces projektowania wnętrz i ile trwa?

W jaki sposób przebiega projekt wnętrz? Ile on trwa? Wszystkie etapy projektowania wnętrz opisane krok po kroku.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności