jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?

Jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz?

Archicad
CAD Decor PRO
SketchUp
3ds Max
Cinema 4D Studio
Artlantis Studio
V-Ray
Autocad LT

Jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w poniższym artykule. Projektant wnętrz chcący wykonywać profesjonalne rysunki techniczne i wizualizacje, potrzebuje dobrego programu, który jest jednym z ważniejszych narzędzi w tym zawodzie. Przygotowałam dla Was przegląd ważniejszych  komercyjnych programów na rynku. Różnią się od siebie nie tylko ceną, stopniem zaawansowania, ale przede wszystkim możliwościami, które mogą być naprawdę nieograniczone. Jesteś  początkującym projektantem wnętrz? Być może zainteresuje Cię kurs projektowania wnętrz.

 

Najlepszy program do projektowania wnętrz? Przegląd komercyjnych programów dla architektów wnętrz

 

Archicad – program do projektowania wnętrz

najlepszy program do projektowania wnętrz archicad

Zaawansowany program, stworzony z myślą o architektach. Dla architektów wnętrz również jest to wygodne narzędzie, głównie ze względu na łatwość tworzenia dokumentacji technicznej, która właściwie tworzy się przy okazji. Przy projekcie domu można łatwo stworzyć projekt elewacji, co jest istotnym argumentem za tym programem, ponieważ klienci często życzą sobie oprócz projektu wnętrz dodatkowo projekt elewacji. Na podstawie tworzonego rzutu 2d automatycznie generowane są przekroje, elewacje i model 3D, co zapewnia spójność projekt. Możliwa edycja w  każdym z widoków znacznie ułatwia pracę architekta. Bogata baza modeli 3d oraz  możliwość rozbudowywania biblioteki własnymi obiektami, czyni program przyjaznym architektom wnętrz. W programie jest możliwość wykonania renderów, jednak projektanci rzadko korzystają z tej funkcji, ze względu na niski poziom tej funkcji w programie. Do tworzenia już samych wizualizacji, najczęstszym wyborem jest kupno dodatkowego kompatybilnego programu Artlantis, którego cena wynosi 3000 zł co daje łącznie niezłą sumę za oba programy. Jest to największa wada tego programu. Kolejną może być fakt, że nie jest on stworzony typowo dla architektów wnętrz i nie mamy tutaj pełnej swobody w modyfikacji ściągniętych brył mebli, sprzętów, które nierzadko trzeba obrabiać w innych programach. Jest to idealny program dla projektantów wnętrz, którzy obsługują duże inwestycje, typu biurowce, hale i współpracują ściśle z architektem i branżystami.

PLUSY

MINUSY

 

CAD Decor PRO – program do projektowania wnętrz

 

najlepszy program do projektowania wnętrz cad decor pro

Program stworzony i dopracowany pod kątem projektowania wnętrz, co jest jego głównym atutem. Obszerna biblioteka wszelkiego rodzaju sprzętów, mebli, gotowe bazy płytek wielu producentów, płyt meblowych, okładzin Jest to niewątpliwie duży atut, ponieważ można w stosunkowo krótkim czasie stworzyć efektowny projekt, bez przeszukiwania Internetu pod względem modeli 3D i tekstur. Posiada wiele przydatnych modułów, takich jak moduł do tworzenia szaf wnękowych, który jest dodatkowo płatny – 2400 zł.  Moduł do tworzenia własnej bazy płytek, i wiele innych narzędzi co daje mu dużą przewagę nad innymi programami do tworzenia szybkich wizualizacji. Moduł renderujący zintegrowany z programem, pozwoli na ekspresowe wykonanie wizualizacji dla klientów. Program ten byłby idealny, gdyby… nie kilka wad, przez które zrezygnowałam z jego użytkowania. Wada nr 1: jest to program niestabilny. Błąd za błędem, który co prawda wsparcie techniczne (o ile wykupiliśmy pakiet serwisowy) dosyć często może naprawić, ale niektórych nie. Ilość czasu jaką poświęca się na prostowanie niedociągnięć tego programu, była dla mnie zbyt frustrująca. Program jest także nieintuicyjny i samodzielna nauka obsługi bez filmów instruktażowych lub szkoleń raczej niemożliwa. Największą jednak wadą programu Caddecor jest brak możliwości wykonania profesjonalnej dokumentacji technicznej dla wykonawców. Wiążę się to z tym, że rysunki 2d będziesz musiał tworzyć od zera w innym programie CAD. Jeżeli jednak Twoi klienci nie wymagają rzetelnego projektu wykonawczego, a zadowolą się pięknymi wizualizacjami, program ten jest wręcz idealny.

UPDATE: Jest nowa wersja CAD Decor 3.0, która wydaje się mieć trochę lepsza dokumentację techniczną. Moja ocena dotyczy wersji sprzed roku CAD Decor 2.0.

PLUSY

MINUSY

 

SketchUp – program do projektowania wnętrz

najlepszy program do projektowania wnętrz sketchup

 

Popularny i prosty w obsłudze program do rysowania 3d uwielbiany przez wielu projektantów wnętrz. Nie stworzymy w nim wizualizacji, potrzebny będzie dodatkowy silnik do renderów np. V-Ray (4500 zł) lub  Artlantis (3500 zł). Przyzwoite rendery można także także zrobić z użyciem darmowego pluginu Twilight Render. Czy jest to dobry program do projektowania wnętrz? Nie wiem, ale wielu architektów go sobie chwali. Wpływ na to ma zapewne niska cena oraz to, że jest stosunkowo łatwy w obsłudze.

PLUSY

MINUSY

 

3ds Max – program do projektowania wnętrz

najlepszy program do projektowania wnętrz 3ds max

 

Jeden z bardziej zaawansowanych programów do tworzenia modeli 3D oraz wizualizacji na rynku. Dzięki temu programowi można stworzyć fotorealistyczne wizualizacje. Potężne narzędzie, stworzone do modelowaniu wszelakich brył 3d bez ograniczeń. Nie posiada jednak wbudowanego silnika do renderu, więc trzeba dokupić kolejny program, najczęściej V-Ray w cenie 4500 zł. Jest to program dla perfekcjonistów i bardzo wymagających osób, dla których najważniejsze są fotorealistyczne wizualizacje. Czy program ma minusy? Tak, i to dosyć poważny, a mianowicie czas jaki trzeba poświęcić na stworzenie projektu w tym programie. Jeżeli nie przeszkadza Ci to, że tworzenie każdego projektu będzie wymagało sporej ilości czasu, jest to program, dla Ciebie. Czy perfekcyjne wizualizacje są tego warte? Ocenę zostawiam Tobie.

PLUSY

MINUSY

 

Cinema 4D Studio – program do projektowania wnętrz

 

 

najlepszy program do projektowania wnętrz cinema 4d studio

Kolejne potężne narzędzie do modelowania 3d. Trochę mniej znane od 3ds Max, ale przy okazji trochę tańsze. Tak jak w przypadku 3ds Max, również potrzeba sporo czasu, aby stworzyć finalny projekt wnętrza. Również w tym programie stworzysz fotorealistyczne wizualizacje. Przyda się do tego dodatkowy silnik renderujący np. V-Ray.

PLUSY

MINUSY

 

Artlantis Studio – program do renderowania

 

najlepszy program do projektowania wnętrz artlantis studio

Popularny i prosty w obsłudze program do tworzenia wizualizacji na przyzwoitym poziomie. Pozwala uzyskać w dość szybkim tempie rendery . Nie jest to jednak program dla wszystkich i tzw. perfekcjonistów może denerwować. Niezrozumiałe czasami problemy z ustawianiem świateł mogą zniechęcać, jednak prostota i szybkość tworzenia wizualizacji może wynagradzać tą niedogodność. Minusem może być fakt, że praktycznie brak jest możliwości ustawienia oświetlenia na poziomie Archicada, ponieważ importowanie lamp z Archicada do Artlantisa powoduje kaszę na renderach.

Udogodnieniem może być to że rendery można tworzyć w formacie .psd (Photoshop). Dzięki temu, w razie totalnej katastrofy typu złe kolory, niedoświetlenie sceny, słaby kontrast, brak jakiegoś elementu w projekcie – jest możliwość w ciągu kilku minut zamienić fatalny render w spektakularną wizualizację.

Obsługując formaty DXF, DWG, OBJ, FBX i 3DS stał się uniwersalnym silnikiem renderującym. Jest kompatybilny z prawie wszystkimi dostępnymi na rynku programami do modelowania 3d: Archicad, Sktechup, Rhinoceros, Vectorworks, Autodesk Revit, Arc +. 3D”.

PLUSY

Minusy

 

V-Ray- program do renderowania

 

najlepszy program do projektowania wnętrz v-ray

Zaawansowany silnik do renderów dla najbardziej wymagających architektów wnętrz. Program stworzony dla perfekcjonistów, którzy nie boją się poświęcić więcej czasu na tworzenie swoich projektów. Jest bardziej zaawansowanym programem i przy okazji nie tak prostym w obsłudze jak Artlantis. Pozwala jednak tworzyć wizualizacje na najwyższym poziomie. Czy jest to potrzebne do tworzenia typowych projektów wnętrz? Nie wiem, ale na pewno jest idealnym programem do tworzenia wizualizacji do celów marketingowych na przykład dla deweloperów. Jest kompatybilny z 3ds MAX, SketchUp, Cinema 4d, Rhino, Maya, Revit, Modo,

kompatybilny z 3ds Max oraz Sketchup. Program zdecydowanie dla wymagających architektów wnętrz. Nie jest tak prosty w obsłudze jak Artlantis, jednak dla perfekcjonistów jest to idealne narzędzie do tworzenia fotorealistycznych wizualizacji dla klientów. Cena zależy od tego czy program jest pod 3ds Max czy Sketchup (pod 3ds Max jest wyższa).

PLUSY

MINUSY

 

Autocad LT – program do tworzenia dokumentacji technicznej

najlepszy program do projektowania wnętrz autocad

Najlepszy program do tworzenia projektów wykonawczych wnętrz. Służy do sprawnego kreślenia perfekcyjnych rzutów w środowisku 2D.

PLUSY

Minusy

 

ZOBACZ TEŻ: Jaki jest najlepszy darmowy program do projektowania wnętrz?

A Waszym zdaniem, jaki jest najlepszy program do projektowania wnętrz? Jeżeli jesteś projektantem wnętrz, i masz/miałeś styczność z innym programem, podziel proszę swoimi uwagami na forum poniżej. Pomoże to na pewno wielu przyszłym i obecnym architektom wnętrz.

 

 

 


Najnowsze na blogu

Architektura Bydgoszczy
05.30.2020

Nowoczesna architektura Bydgoszczy

Oprócz historycznej architektury, Bydgoszcz nabiera coraz więcej kolorów jeśli chodzi o nowoczesne projekty budynków.

czym się różnic projektant od architekta wnętrz?
05.02.2020

Dekorator, projektant czy architekt wnętrz? Czym się różnią te zawody?

Czy projektant, architekt wnętrz i dekorator to takie same zawody? Czym się dokładnie zajmują?

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?
04.29.2020

Jak wybrać dobrego architekta do projektu indywidualnego?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze architekta, który ma wykonać indywidualny projekt domu?

proces projektowania wnętrz
04.26.2020

Jak przebiega proces projektowania wnętrz i ile trwa?

W jaki sposób przebiega projekt wnętrz? Ile on trwa? Wszystkie etapy projektowania wnętrz opisane krok po kroku.

Zobacz więcej artykułów

Skontaktuj się z namiMetody płatności